Gmina Kościerzyna Wokół nas

Łubiana. Piknik rodzinny i rocznicowe uroczystości. Poprzez wspólne inicjatywy celebrują pamięć o patriotach

Dzięki zaangażowaniu liderów miejscowej społeczności piknik patriotyczny w Łubianie staje się tradycją. Dobrze służy integracji pokoleniowej i uczy młodych ludzi wspólnych działań m.in. na rzecz ojczyzny. Kształtuje patriotyzm.

Tegoroczny piknik odbył się 28 maja i był połączony z obchodami 79. rocznicy Boju pod Łubianą, w którym z rąk okupanta hitlerowskiego zginęli partyzanci – okoliczni mieszkańcy.

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się mszą w miejscowym kościele. W pierwszych ławkach zasiedli harcerze z 23. Drużyny Harcerskiej z Łubiany i rekonstruktorzy z grupy Gryf z Męcikału. Po zakończeniu mszy odbył się apel poległych i złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych.

Zawody, które integrują i uczą

Częścią pikniku rodzinnego jest kilka inicjatyw, które stawiają na ruch i zabawę dla dzieci i młodzieży. To m.in. Bieg Żołnierzy Wyklętych na dystansie 1963 m. W tegorocznym wzięło udział 45 uczestników. Wygrał Bartek Kozikowski. W międzyczasie 30 osób uczestniczyło w rajdzie pieszym. Ponadto rozegrano turniej piłki nożnej o puchar ks. proboszcza. Przy scenie zorganizowano także konkurs plastyczny, rzut jajkiem na odległość, puszczanie latawców i wiele innych.

W festynie uczestniczyło ponad trzysta osób. Wśród gości znalazł się wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski.

Dzień wcześniej na wolnym powietrzu miała miejsce projekcja filmu pt. „Pałac”, który przedstawia losy żołnierzy T.O.W. Gryf Pomorski w Męcikale 1944 r.

Nad/opr.red

Komentarze