Gmina Sierakowice Szkolnictwo Wokół nas

Gowidlino. Mobilny symulator zagrożeń pożarowych. Wyjątkowa lekcja w miejscowej szkole

23 listopada w szkole w Gowidlinie odbyły się zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla uczniów najmłodszych klas. Podczas ich trwania dzieci miały okazję zapoznać się z niebezpiecznymi zdarzeniami, do jakich może dojść w domu, które zaprezentowano na Mobilnym Symulatorze Zagrożeń.

Zajęcia przeprowadzili funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, z KP PSP w Kartuzach, z KP w Sierakowicach oraz strażacy z OSP w Gowidlinie. Wspólnie przedstawili dzieciom, czym jest inteligentny model domu jednorodzinnego.

– Głównym celem przeprowadzonych zajęć było wyposażenie dzieci, a także dorosłych w wiedzę i umiejętności, dzięki którym będą w stanie szybko zareagować w razie zagrożenia zdrowia i życia. Zajęcia z tym innowacyjnym narzędziem, z zakresu prewencji pożarowej i ekologii, były ekscytujące i pełne niezapomnianych wrażeń – podkreślają władze szkoły.

Uczyli się bezpieczeństwa

Symulator, który posłużył do zobrazowania potencjalnych zagrożeń to domek wyposażony w komputery i urządzenia elektroniczne, które kontrolują każdy jego element, co ma na celu zwiększenie świadomości oraz pomóc przeciwdziałaniu i powstrzymywaniu zagrożeń. Zainstalowane w budynku kamery pozwalają na wirtualne uczestnictwo w sytuacjach niebezpiecznych. To, co dzieje się w miniaturowych pokojach, widać na dużym ekranie.

Makieta sterowana jest przez specjalnie stworzoną aplikację. W poszczególnych pomieszczeniach symulatora, takich jak np.: kuchnia, sypialnia czy łazienka zaaranżowano potencjalne zagrożenia pożarowe. Dzięki zainstalowanej w domku zadymiarce, w sposób obrazowy, pokazano rozprzestrzenianie się dymu w budynku podczas pożaru np. sadzy w kominie, a także zobrazowano, w jaki sposób działają czujki dymu czy tlenku węgla. Interakcja z przedmiotami w symulatorze zapewniała wysoką atrakcyjność i dużą skuteczność przeprowadzanych zajęć.

SP/opr.red

Komentarze