Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Region. WFOŚiGW promuje Program ,,Czyste Powietrze”. Dołącz do programu. Zachętą 30 tys. zł + inne bonusy

Taki grant otrzyma każda gmina, która do końca lutego podpisze porozumienie z  Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który realizuje Program ,,Czyste Powietrze”.  Wchodząc w porozumienie gminy umożliwią swoim mieszkańcom prostszy sposób korzystania z dofinansowania oferowanego przez program.

Program Czyste Powietrze ma sprawić, że z naszych domów znikną przestarzałe i szkodzące środowisku kotły. Budynki zostaną ocieplone albo pojawią się na nich panele fotowoltaiczne. Osoby składające wnioski mogą otrzymać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

– Aby ułatwić proces składania wniosków, podpisujemy z gminami porozumienia. Dzięki temu mieszkańcy mogą na miejscu skorzystać ze wsparcia przy wypełnianiu i złożeniu wymaganych dokumentów. Zależy nam na jak najszerszym informowaniu mieszkańców o możliwościach dofinansowania – tłumaczy Justyna Sikora, kierownik Działu Projektów Środowiskowych w WFOŚiGW w Gdańsku

Ostatni moment na 30 tys. bonus

W województwie pomorskim do tej pory takie porozumienia podpisało ponad 50 gmin. Aż 73 zostaje poza systemem.  Teraz, by zachęcić ich jeszcze więcej, każda gmina, która do końca lutego 2021 r. zadeklaruje chęć podpisania porozumienia o współpracy, otrzyma dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego.

– Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie dobrym bodźcem dla gmin do wejścia z nami we współpracę. Problem zanieczyszczonego powietrza to ogromne wyzwanie dla nas jako kraju i musimy robić wszystko, by solidarnie z tym problemem walczyć. Kolejne wprowadzane normy prędzej czy później zmuszą każdego z nas do korzystania z ekologicznych źródeł ciepła. Dlatego warto o tym pomyśleć, teraz kiedy można skorzystać z finansowego wsparcia – wyjaśnia Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku

Kolejne finansowe zachęty

Oprócz pieniędzy na punkty informacyjne, gminy będą otrzymywać po 50 zł za każdy wniosek na podstawowy poziom dofinansowania dla osób, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł oraz 150 zł za wniosek na poziom podwyższony. Dotyczy gospodarstw domowych, w których dochód roczny na osobę nie przekracza 1400 zł lub – w przypadku osób samotnych – 1960 zł.

Kolejną zachętą do udziału w programie jest ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nagradzane mają zostać gminy, które wykażą się w danym roku największą aktywnością w zakresie przyjmowanych wniosków. Na sam konkurs Ministerstwo przeznaczy 16 mln zł.

Wszystkie informacje na temat programu znajdują się na stronie WFOŚiGW w Gdańsku: www.wfos.gdansk.pl

Nad/opr.red

Komentarze