Gmina Lipusz Gmina Nowa Karczma Inwestycje

Gmina Lipusz. Projekt Odnawialnych Źródeł Energii. Mają wykonawców całości projektu

Po opóźnieniach z przyczyn niezawinionych w starcie projektu OZE, który gmina realizuje wspólnie z Nową Karczmą przełom stycznia i lutego przyniósł wreszcie dobre wieści. Zostały rozstrzygnięte przetargi dotyczące trzech jego części i wybrano wykonawców.

Gmina Lipusz jest liderem tego projektu. Został on podzielony na trzy części i do każdej z nich były ogłoszone oddzielne przetargi. Ten dotyczący montażu fotowoltaiki na budynkach prywatnych, z racji dotacji unijnej, jak to ujął wójt Mirosław Ebertowski, jest „skomplikowany i zawiły”. Wcześniej długo negocjowano z samorządem pomorskim sprawy m.in. VAT-u. 

OZE dla budynków publicznych

Jako pierwszy udało się zrealizować przetarg obejmujący dostawę i montaż kotła na biomasę dla Zespołu Szkół Publicznych w Lipuszu. Zadanie zrealizuje firma SANIVEST z Torunia za kwotę prawie 205 tys. zł. Na wykonanie zadania ma czas do końca kwietnia br.

Część druga dotyczyła dostawy i montażu pomp ciepła do trzech budynków użyteczności publicznej. W ramach projektu zamontowane zostaną trzy pompy ciepła o mocy 40kW, 50kW oraz 125kW na budynku przedszkola, w szkole oraz w niedawno wybudowanym budynku sportowym. Pierwszy przetarg został unieważniony. Rozstrzygnięcie przyniósł dopiero przetarg drugi. Stanęły do niego dwie firmy. PUH Ekosun z Koszalina zaoferowała wykonanie inwestycji za prawie 893 tys. zł, a przedsiębiorstwo Organiks WZPU z Gdańska na 848 tys. zł. Ostatecznie komisja przetargowa uznała ofertę gdańskiej firmy za najkorzystniejszą. Oznacza to, że gmina będzie musiała dołożyć dodatkowe 150 tys. zł, ponieważ zadanie było wycenione przez nią na 699 tys. zł. Na realizację inwestycji wykonawca ma czas do końca kwietnia br.

OZE dla mieszkańców

Do przetargu ogłoszonego jeszcze pod koniec listopada ubiegłego roku stanęło pięć firm. Po jego otwarciu okazało się, że najwyższą ofertę zaproponowała firma PUH Ecosun z Koszalina. Wykonanie obu części zadania wyceniała na przeszło 2,5 mln zł. Z kolei najniższa wycena spłynęła z gdyńskiej firmy PRO-ECO. Przedsiębiorstwo zaproponowało wykonanie inwestycji w obu częściach za łączną kwotę ponad 1,67 mln zł.

Za tę kwotę wykonawca ma zamontować 121 instalacji o mocy 3,1 kWp wykorzystujących odnawialne źródła energii w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie gminy Lipusz i Nowa Karczma. Czas na wykonanie zadania mija 12 maja br. Do tematu powrócimy.

UG/opr.red

Szkoła w Lipuszu zostanie wyposażona w jedną z trzech pomp ciepła.
Pawilon sportowy w Lipuszu niedługo doczeka się montażu pompy ciepła.

Komentarze