Wokół nas

Wejherowo. Finał regionalnego konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô. Oni najpiękniej czytają po kaszubsku

10 grudnia do finału konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô stanęło ponad stu uczestników. Rywalizowali w pięciu kategoriach. Wśród najlepszych znalazło się dziesięcioro uczniów i nauczycieli z powiatu kościerskiego.

Na finał konkursu organizator – Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zaprosił uczestników do siebie. Z tysiąca tych, którzy wzięli udział w jego eliminacjach szkolnych, gminnych i powiatowych do finału dostała się setka. To najlepsi uczniowie z języka kaszubskiego, którzy do przedmiotu podchodzą z pasją i dążą do doskonalenia tego języka. Byli przedstawicielami jedenastu powiatów z całych Kaszub.

Laureaci wśród najmłodszych klas

Z powodu ograniczeń pandemicznych uczestnicy zostali podzielni na dwie grupy. Już od rana rozpoczęły się przesłuchania dwóch najmłodszych kategorii: klas I-III oraz klas IV-VI. Uczestników oceniała komisja w składzie: Wanda Lew-Kiedrowska, Tomasz Fopke i Agata Grenwald.

Uczniowie klas I-III czytali wiersze Ewy Warmowskiej. Najlepiej poradziła sobie z tym zadaniem Julia Dułak z Lisich Jam. Drugie miejsce przypadło Milenie Witos z Borzestowa, a trzecie Marcelinie Pawelczyk. Wyróżnieniami obdarowano: Natalię Świątek-Brzezińską, Natalię Urbowską, Łucję Tutkowską z Kartuz, Maję Peplińską z SP w Kaliszu i Tymoteusza Höhn.

Uczniowie klas IV-VI mierzyli się z fragmentami książki Romana Drzeżdżona „Mariolka i ji przigòdë”. Pierwsze miejsce zajęła Nicole Piątek, drugi był Jarosław Bisewski, a trzecia Zofia Drewczyńska z SP Skorzewo. Wyróżnienia otrzymały: Agata Boszke, Michalina Marcińska z Chmielna i Amelia Steinka reprezentująca Miechucino.

Najlepsi wśród młodzieży

Uczniów klas starszych podstawówki i szkół ponadpodstawowych oceniała komisja w składzie: Danuta Pioch, Roman Drzeżdżon i Mateusz Klebba.

Uczniowie klas VII-VIII czytali fragmenty Kubusia Puchatka w tłumaczeniu Bożeny Ugowskiej. Najlepiej z ich przeczytaniem poradziła sobie Aniela Makurat, uczennica SP Nr 4 w Kościerzynie. Tuż za nią uplasowali się Adam Szmaglik z ZK w Łubianie i Nikodem Bladowski. Wyróżnieni w tej kategorii zostali: Kornelia Garstka, Gabriela Kędzia i Michał Moga.

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowany został utwór Floriana Ceynowy „Rozmòwa Pòlôcha z Kaszëbą”. Najlepsza była Marta Kujach, uczennica kościerskiego I LO zajęła pierwsze miejsce. Kolejne miejsce zajęła Nikola Bronk z Sierakowic. Na trzecim miejscu komisja oceniła pochodzącego z Miechucina Kacpra Krzebietke, który teraz jest uczniem Collegium Marianum w Pelplinie. Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Paczoska z Przodkowa, Szczepan Makurat z I LO w Kościerzynie i Natalia Świątek-Brzezińska.

Najpiękniej czytający dorośli

W ostatniej kategorii – dorosłych do finału zakwalifikowało się piętnaście osób, ale przyjechało trzynaście. Musieli zmierzyć się z opowiadaniami Stanisława Janke. Pierwsze miejsce zajęła Iwona Makurat, nauczycielka języka kaszubskiego z I LO w Kościerzynie. Na miejscu drugim komisja oceniła Pawła Wittbrodta. Miejsce trzecie przypadło Janinie Mielewczyk, nauczycielce kaszubskiego z Sierakowic. Wśród wyróżnionych znalazła się Anna Cupa, nauczycielka języka kaszubskiego ze szkoły w Łubianie, Szymon Heland i Brunon Król.

Wśród sponsorów konkursu był nie tylko organizator, ale kaszubskie wydawnictwa i placówki kultury oraz samorządy.

Nad/opr.red

Dariusz Majkowski, koordynator konkursu z ramienia organizatora

Ten rok był wyjątkowy. Przez pandemię drżeliśmy do samego końca czy uda nam się konkurs zrealizować w całości. Dlatego tu wielkie podziękowania dla koordynatorów w poszczególnych powiatach, że udało się im to przeprowadzić.

Naszym celem jest promocja literatury kaszubskiej. Chcemy zachęcać i dzieci i dorosłych do tego, żeby czytali po kaszubsku. Tak też są przygotowywane lektury, żeby fragmenty z nich wybrane zachęciły później uczestników do czytania. To na ogół sprawdza się. Widzimy potem większe zainteresowanie nimi.

Jeśli chodzi o poziom finału konkursu to jesteśmy nim zadowoleni. Z rozmów z jurorami wynika, że szczególnie zachwyciła ich kategoria dorosłych. Poziom w niej był bardzo wysoki, a jurorzy mieli problem ze wskazaniem zwycięzców. Decydowały naprawdę niuanse.

Z jedenastu powiatów najlepiej wypadł kościerski.

Komentarze