Uczniowie kartuskiego Technikum nr 2 w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” tworzą projekt {lovelace}. – Chcemy pokazać młodym ludziom, że programowanie jest ciekawe i niesie za sobą wiele korzyści – przekonują członkowie projektu.
Organizatorzy podkreślają, że projekt powstał ze względu na chęć pomocy uczniom w korzystaniu z nowych technologii.
– Chcemy nauczyć młodych ludzi używania nowych technologii w realnym świecie. W czasach, w których aktualni uczniowie będą wchodzić na rynek pracy praktycznie wszędzie będzie wymagana wiedza informatyczna. Po części już tak jest, a w przyszłości pożądanie tej wiedzy będzie znacznie większe. A tak naprawdę informatyka nie jest trudna, wystarczy tylko pokazać jej możliwości – zwracają uwagę autorzy projektu.
Za cel członkowie projektu obierają sobie zachęcenie uczniów do nauki programowania i poszerzania wiedzy informatycznej. Celują w osoby w wieku szkolnym.
– Osoby w wieku szkolnym lubią się rozwijać i są bardzo kreatywne, ale przez nadmiar teorii oraz pustych informacji w Internecie często są znudzone i tracą koncentrację. Chcemy pokazać im jak można przełożyć ich umiejętności technologiczne na pozytywne efekty dla nich oraz społeczeństwa – podkreślają.
Działają i prowadzą warsztaty
Uczniowie z Technikum nr 2 w Kartuzach przeprowadzali zajęcia z programowania w szkołach podstawowych oraz średnich. Wzięło w nich udział prawie 600 osób.
Warsztaty składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Na pierwszej z nich uczestnicy mogą się dowiedzieć co to jest Arduino, jak z niego korzystać oraz w jaki sposób napisać swój własny program. Na kolejnej części uczniowie mają możliwość przetestować świeżo nabytą wiedzę w praktyce pod okiem organizatorów projektu.
– Uczniowie podczas zajęć są bardzo zaangażowani i chętni do pracy. Mieliśmy nawet sytuacje, że uczestnicy podchodzili do nas po warsztatach, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej! Tak duży i pozytywny odzew ze strony uczniów motywuję nas do dalszego działania – przekonują założyciele projektu.
Tegoroczna edycja projektu społecznego dobiegła końca. Jednak możliwe, że to nie koniec ich działań.
Nad/opr.red