OSP Powiat kościerski Wokół nas

Kościerzyna. Dzień Strażaka w PSP. Gala wypełniona podziękowaniami oraz wręczeniem odznaczeń i awansów z okazji strażackiego święta

We wczorajszej uroczystości przed Komendą Powiatową PSP udział wziął wojewoda, przedstawiciele władz wojewódzkich PSP i OSP, WFOŚiGW, wielu nadleśnictw oraz kościerskich samorządów. Pokazuje to jakim uznaniem cieszą się kościerscy strażacy zawodowi. Oprócz uhonorowania wielu z nich wręczono nagrody dla mundurowych krwiodawców i zwycięzców konkursu o tematyce strażackiej.

Władze wojewódzkie PSP na uroczystości reprezentowali nadbryg. Piotr Socha i st. bryg. Dariusz Żywicki, WFOŚiGW prezes Szymon Gajda i wiceprezes Teresa Jakubowska. Władze wojewódzkie OSP reprezentowali dh Marek Buza i dh Jerzy Zieliński, a powiatowe prezes dha Alicja Żurawska i wiceprezesi dh Witold Ostrowski i dh Krzysztof Datta. Przybyli nadleśniczy z nadleśnictw Kościerzyny, Kartuzy, Lipusz, Kaliska i Starogard. Komendę Powiatową Policji reprezentowali podinsp. Adam Bork i  nadkom. Michał Domeracki. W strażackim święcie uczestniczyli również samorządowcy z miasta Kościerzyny i wójtowie kilku kościerskich gmin.

– Cieszę się, że są z nami osoby, które wspierają nas od zawsze, dzięki nim efektywnie funkcjonujemy. Stąd mają prawo świętować Dzień Strażaka na równi z nami – podsumował podczas powitania gospodarz uroczystości – st. bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

Wręczono odznaczenia, nagrody i awanse

Prezydent RP za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej oraz aktywność w służbie społeczeństwu odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi st. bryg. T. Klinkosza, zaś Brązowym Krzyżem Zasługi dha J. Zielińskiego z OSP w Karsinie.

W uznaniu osiągnięć na rzecz ochrony przeciwpożarowej Brązową Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” nadano: nadkom. M. Domerackiemu, st. ogn. Szymonowi Lademan, dha Stanisławowi Burek z OSP w Lubieszynie, dha Marcinowi Mielewczyk z OSP w Grabowie Kościerskim i dha Maciejowi Narloch z OSP we Wdzydzach Tucholskich. Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał dh Zygmunt Gliński. Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza przyznano dh Romanowi Brunke, Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Karsinie. Odznaką Honorową Kościerskiej Straży Pożarnej wyróżniony został st. bryg. D. Żywicki.

Medalem Pamiątkowym Kościerskiej Straży Pożarnej wyróżnieni zostali: prof. dr hab. Tadeusz Linkner – Honorowy Obywatel Miasta Kościerzyna oraz dr Krzysztof Jażdżewski – Dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Komendant Powiatowy PSP wyróżnił nagrodą pieniężną następujących strażaków: st. ogn. Marka Wacholca, ogn. Dariusza Dunajskiego, st. sekc. Ewelinę Kosater i st. sekc. Pawła Skwierawskiego. Natomiast Pomorski Komendant Wojewódzki wyróżnił nagrodą pieniężną: st. kpt. Krzysztofa Koprowskiego i st. ogn. Jana Hillera.

Komendant Wojewódzki PSP nadał stopień starszego ogniomistrza: ogn. Sebastianowi Górze i ogn. Radosławowi Mądremu. Stopień ogniomistrza nadano mł. ogn. Arturowi Turzyńskiemu.

Podziękowano tym, którzy dzielą się dobrem najwyższym

Z okazji jubileuszu 10-lecia Klubu Honorowych Dawców Krwi przy KP PSP w Kościerzynie jubileuszowymi odznakami wyróżnieni zostali pierwsi członkowie klubu oraz Prezesa Rejonowego Oddziału PCK w Kościerzynie: Jadwiga Zwara, Radosław Zwara, mł. bryg. Dariusz Radomski, mł. kpt. Marek Duzowski, asp. sztab. Wiesław Stefanowski, st. asp. Marek Bronk, asp. Krzysztof Podolski, st. ogn. Przemysław Kaszubowski, st. ogn. Radosław Mądry, st. ogn. Karol Wołoszyk, ogn. Dariusz Dunajski, ogn. Błażej Głodowski, ogn. Tomasz Hering, ogn. Paweł Plutowski i dh Marcin Bielawa.

Nagrody prezesa Powiatowego ZOSP RP

Dha A. Żurawska wyróżniła Drużynę Piłki Halowej OSP w Grabowie Kościerskim, która zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach wojewódzkich Turnieju Drużyn Piłki Halowej OSP oraz czwarte miejsce w eliminacjach ogólnopolskich turnieju. Wyróżniony został także dh Saturnin Mański, kierownik drużyny, który włożył ogromny osobisty wkład w jej przygotowanie do zawodów obu szczebli. Wyróżniony został również st. bryg. w st. sp. Jerzy Rożek w związku z przypadającą w maju br. 50 rocznicą promocji oficerskiej.  

Ponadto A. Żurawska wyróżniła dzieci, których prace plastyczne reprezentowały powiat kościerski na eliminacjach wojewódzkich Konkursu Plastycznego Związku OSP. To praca Jasia Urbanowicza z Przedszkola w Nowych Polaszkach i Florentyny Klinkosz ze SP nr 4 w Kościerzynie.

Miłym akcentem w tej części uroczystości było złożenie życzeń i wiązanki kwiatów dla prezes dha A. Żurawska, która tego dnia obchodziła urodziny.

D. Tryzna

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski

Tworzycie jedną, wielką rodzinę. Bierzemy z was – funkcjonariuszy i strażaków-ochotników przykład jak należy współpracować, jak służyć, jak łączyć pracę ze służbą i jak można współpracować między nieformalnymi formacjami. Myślę, że ważne jest, by pokazywać was jako przykład służby społeczeństwu. To zaufanie, jakim cieszą się strażacy i druhowie nie bierze się znikąd. Nie jest przypadkowe. Bierze się stąd, że każdy mieszkaniec kiedyś w swoim życiu otrzymał pomoc, pośrednio lub bezpośrednio, bo troszczyć się o zdrowie, życie i mienie nas wszystkich przez całą dobę, cały tydzień przez 365 dni w roku.

Piotr Karczewski, Społeczny Doradca Prezydenta RP

Drodzy strażacy, pomagacie poza granicami naszego kraju, jak w Szwecji, Czechach czy ostatnio w Turcji. Pomagacie w kraju i to na miejscu. Przypomnę choćby nawałnicę z sierpnia 2017 roku, czy wichury z roku ubiegłego. Pomagaliście nas podczas pandemii. Po 24 lutego, kiedy Putin napadł na Ukrainę, pomogliście waszym ukraińskim odpowiednikom a później uchodźcom z tego kraju, wspierając tymi działaniami rząd, NGO i nasze samorządy.

Alicja Żurawska, starosta kościerski

W imieniu władz samorządowych powiatu i wszystkich gmin leżących w Sercu Kaszub z okazji waszego pięknego święta chciałabym złożyć najserdeczniejsze życzenia. Dzięki waszej postawie, służbie, czujemy że w powiecie kościerskim nikt nie zostaje bez pomocy. To dzięki waszemu zaangażowaniu i codziennej, systematycznej pracy mamy pewność, że w razie sytuacji zagrożenia właśnie na was strażaków zawsze możemy liczyć.

Z tej okazji dziękuję też panu wojewodzie za ogromną pomoc w podnoszeniu standardu wyposażenia w PSP i OSP. To dzięki środkom rządowym i pomocy finansowej samorządów udało się wiele zrobić, aby ochrona przeciwpożarowa powiatu była na najwyższym poziomie.

Komentarze