Kultura Miasto Kościerzyna

Kościerzyna. Hubertus Pomorski. Kościerskie święto braci myśliwskiej

W niedzielę, 2 października w Kościerzynie odbyły się obchody Hubertusa Pomorskiego. Podczas dorocznego święta leśników i łowczych była okazja do spróbowania kuchni myśliwskiej i zobaczenia wyjątkowych pokazów.

Uroczystość myśliwych i leśników rozpoczęła się mszą w muzycznej oprawie rogów myśliwskich w kościele pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie. Nabożeństwo koncelebrował proboszcz kościerskiej parafii ks. prałat Antoni Bączkowski. Towarzyszył mu ks. kanonik Jacek Tabora, kapelan leśników i myśliwych z Archidiecezji Gdańskiej i ks. Andrzej Kos, kapelan leśników i myśliwych z Diecezji Pelplińskiej. Uroczysta msza okraszona była muzyką zespołu „Hubertus” ze Sztumu pod kierownictwem Michała Wojtyły.

Część oficjalna wydarzenia

Następnie miał miejsce przemarsz 37. pocztów sztandarowych z udziałem sygnalistów, sokolników, myśliwych, leśników i sympatyków łowiectwa na teren Ogródka Jordanowskiego, gdzie miała miejsce część plenerowa wydarzenia. W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda Dariusz Drelich, starosta kościerski Alicja Żurawska, starosta kartuski Bogda Łapa, prezes Związku Gmin Pomorskich Błażej Kąkol, przedstawiciel  RDLP w Gdańsku Marek Kowalewski, wiceprezes NRLŁ Andrzej Hinca i wielu leśników, myśliwych i sympatyków łowiectwa.

Zebranych gości przywitał Łowczy Okręgowy Dominik Szefer, a słowa podziękowania i wsparcia dla braci łowieckiej wygłosił wojewoda. Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń. Należy tu wymienić: ,,Złom’’ dla Adama Dębskiego, medal 50-lecia PZŁ dla Jana Mazurowskiego i ,,Złom’’ dla KŁ Głuszec Kartuzy. Kolejnym punktem programu było ślubowanie młodych myśliwych w szeregi PZŁ.

Pyszne dania i ogrom atrakcji

Po części oficjalnej był czas na gastronomię. Andrzej Adamus z „Kuchnina dziko” przygotował zupę pokrzywową, bigos z dziczyzny, jelenia curry. Laureatka programu Masterchef Sylwia Garska przygotowała: strogonow z jelenia. Ponadto był gulasz z jelenia przyrządzony przez Las Kalisz. Nie zabrakło pieczonych dzików, potraw dziczyzny z grilla, wędlin myśliwskich i pasztetów.

Następnie komisja kynologiczna przeprowadziła pokaz psów myśliwskich. Nie zabrakło akcentu najmłodszych. Dzieci z Sierakowickiego GOK pod przewodnictwem Kazimierza Kroskowskiego zaprezentowały umiejętności gry na rogu myśliwskim. Następnie odbył się koncert muzyki myśliwskiej zespołu ,,Hubertus’’ ze Sztumu. W międzyczasie odbywały się pokazy wabienia jelenia i drapieżników, które przeprowadzili Hubert Keller i Piotr Korczak. Ponadto były pokazy sokolników i namioty edukacyjne dla dzieci. Młodzież uczestniczyła również w strzelaniu z wiatrówki, karabinku i łuku. Na zakończenie miał miejsce występ Kaszubskiej Kapeli Tuba-Band.

Nad/opr.red

Podziękowania dla zaangażowanych

Dziękujemy wszystkim myśliwym, leśnikom i sympatykom łowiectwa za udział w uroczystości. Wielkie podziękowania dla pocztów sztandarowych, których tak liczna obecność na święcie pokazuje siłę myśliwych. Słowa podziękowania za prowadzenie uroczystości na scenie dla Piotra Korczaka. Szczególne podziękowania dla Kazimierza Kroskowskiego – przewodniczącego komisji Kultury, Tradycji i Promocji, wiceprzewodniczącego Filipa Łapa, sekretarza Barbary Kurędy, Piotra Adrendt, który był odpowiedzialny za logistykę imprezy i pozostałym członkom tej komisji, którzy zorganizowali Hubertusa. Podziękowania za wsparcie finansowe i ufundowanie dziczyzny dla: KŁ Słonka Pruszcz Gdański, WKŁ 350 Jaźwiec, KŁ Jedność Gdańsk, KŁ Głuszec Kartuzy, KŁ Cyranka Starogard, KŁ Szarak Gdańsk, KŁ Dzik Kościerzyna, WKŁ 209 Bóbr Gdańsk, KŁ Tur Gdańsk, WKŁ nr 500 Bielik Gdynia, KŁ Łabędź Kartuzy, Damiana Koszyka, Marcina Puzdrowskiego, Darka Szodrowskiego, Marka Grochalskiego, Edwarda Skurewicza, Jana Mazurowskiego, Wojciecha Piotrowskiego, Dominika Szefer. Ze strony ZO w Gdańsku w organizacji tego święta nadzór i pomoc przekazali Łowczy Okręgowy Dominik Szefer i członek zarządu Rafał Łapa. Serdeczne podziękowania dla dyrektora kościerskiego domu kultury Jana Dittricha za współorganizację Hubertusa Pomorskiego 2022.

Komentarze