„Musimy uważać, by nie pozwolić podzielić się, nikomu kto chce nas poróżnić”
3 Maja to święto państwowe z racji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i religijne – Święto Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Świętowanie w Kościerzynie zaczęło się od Mszy Św. na Placu Jana Pawła II, po której jej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Józefa Wybickiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów. W obu tych miejscach mocno zabrzmiały słowa dotyczące naszych postaw wobec wiary i relacji społecznych.
W uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny wzięli udział samorządowcy szczebla powiatowego i gminnego, przedstawiciele różnych środowisk miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz wierni. Mszę koncelebrował ks. Bogusław Kwasigroch proboszcz parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Homilie wygłosił ks. Rafał Golina proboszcz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Odniósł się w niej do naszej religijności, która dziś dla wielu ma formę „fasadową”. Padły mocne słowa pokazujące przykłady tego.
Na zakończenie Mszy podziękowanie uczestnikom złożył ks. Antoni Bączkowski proboszcz tutejszej parafii.
– Dziękuje za to, że jesteście tutaj. Aby podkreślić więź kościoła z Matką Bożą, która jest Naszą Matką i Panią. Tu w Kościerzynie obraliśmy Ją jako Naszą pośredniczkę w służbie na imię której Ojczyzna Polska. Dziękuję wszystkim, którzy tu się razem modlili – mówił.
Patriotyczne akcenty
Po Mszy delegacje, poczty sztandarowe, zebrały się na ul. Ogrodowej, gdzie czekała na nie Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Begama” z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1. Kiedy dołączyły do nich pozostałe delegacje, korowód ruszył ul. Klasztorną i Wojska Polskiego pod pomnik Józefa Wybickiego. „Begama” prowadziła go patriotycznymi melodiami.
Na miejscu uroczysty apel poprowadził Karol Narloch dyrektor Biura Obsługi Placówek Oświatowych w Kościerzynie. Zaczęto od Hymnu Państwowego, po którym do zebranych przemówił burmistrz miasta.
Poruszające słowa włodarza miasta
D. Jereczek zaczął od podkreślenia znaczenia Konstytucji 3 Maja w panteonie świąt narodowych. Wychodząc od wartości jakie ten akt prawny niósł, przeszedł do czasów współczesnych, pokazując podobieństwa wyzwań przed, którymi stali Polacy w końcu XVIII wieku i czasów współczesnych. Nawiązywał też do wartości, z których słynie nasz region.
– To tu, na kaszubskiej ziemi, głęboko zakorzenione są wartości, które tworzą fundament Polski. Wolność, wspólnota i wiara w lepsze jutro. Wartości, które dziś, w świecie pełnym napięć, niepokoju i podziałów, stają się jeszcze cenniejsze – akcentował w swojej wypowiedzi burmistrz D. Jereczek.
Po jego wystąpieniu odbyła się ceremonia złożenia u stóp pomnika wieńców i bukietów kwiatów przez delegacje.
D. Tryzna

Dawid Jereczek Burmistrz Miasta Koscierzyna
(-) Dziś musimy szczególnie uważać, by nie pozwolić dzielić się politykom, mediom, ani nikomu, kto chce nas poróżnić. Bo tylko razem, budując naszą małą ojczyznę, Kościerzynę, Kaszuby, budujemy silną i odporną Polskę. W tych niespokojnych czasach, kiedy świat wokół nas zmienia się z dnia na dzień, niepewność rośnie, a granice bezpieczeństwa i porządku stają się coraz mniej wyraźne, to właśnie lokalne wspólnoty stają się ostoją stabilności. To tu, w naszych miastach i wsiach, rodzi się prawdziwa solidarność. Odpowiedzialność i siła, która scala cały naród. Nasza kaszubska tożsamość opiera się na szacunku pracy i umiłowaniu wolności, jest nie tylko umową, regułą, ale ważną częścią polskiej ziemi. Dziś jesteśmy odpowiedzialni za to, by tego ducha wspólnoty przekazywać dalej, naszym dzieciom i wnukom. Niech dzisiejsze święto będzie nie tylko powodem do dumy, ale też chwilą refleksji. Co każdy z nas może zrobić, żeby Polska była silniejsza, bardziej sprawiedliwa, otwarta i wolna od lęku. Nie dajmy się podzielić, zjednoczeni jesteśmy siłą. Niech żyje Polska, niech żyją Kaszuby, niech żyje Kościerzyna.