Miasto Kościerzyna Wokół nas

Kościerzyna. Wystawa pokazująca Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Szczycą się piękną historią i bogactwem trofeów

Z okazji obchodzonych w tym roku dwóch jubileuszy Kościerskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie przygotowało bardzo ciekawą wystawę, która objaśnia każdemu, czym jest stowarzyszenie, jaką rolę pełni oraz pokazuje jego 180-letnią historię pełną dowodów zwycięstw braci i sióstr w wielu krajowych i międzynarodowych turniejach.

Wystawa znalazła miejsce w holu kina REMUS w Kościerzynie. Obok roll-upów pokazujących działalność Bractwa od jego założenia do września 1939 roku, gabloty z medalami, odznaczeniami i trofeami zdobytymi w różnych konkursach strzeleckich. W jednej z nich szczególnie wyeksponowany jest łańcuch królewski, który na co dzień nosi obecny Król Kurkowy Marian Seyda.

– Są tu krzyże po kolei rycerskie, oficerskie, komandorski, komandorski z mieczami i na koniec Gwiazda Wielka – najwyższe odznaczenie. Są zdobyczne ordery i tarcze symbolizujące zwycięstwo w różnych konkursach – mówi Aldona Sambor-Sochaczewska, jedna z najbardziej utytułowanych sióstr bractwa, która była czterokrotnie Królem Kurkowym w Kościerzynie.  

Obok gablot stanęły manekiny pokazujące dawny i dzisiejszy ubiór Bractwa Kurkowego. Ściany nad nimi wypełniły misternie rzeźbione w drzewie tarcze strzelnicze, dowody uczestnictwa w konkursach organizowanych przez krajowe i zagraniczne bractwa. Uzupełnieniem tego są różne figurki kurów symbolizujące turnieje strzelnicze.

Jak usłyszeliśmy, wystawa miała zostać otwarta w grudniu, lecz ze względu na świąteczny charakter tego okresu, została przesunięta na czas ferii, kiedy to kościerskie kino odwiedza więcej dzieci i młodzieży.

Uroczyste otwarcie

W czwartkowe popołudnie do kina REMUS zawitali: starosta Alicja Żurawska, Komendant KP PSP st. bryg. Tomasz Klinkosz, Zastępca Komendanta KPP nadkom. Michał Domeracki oraz przedstawiciele samorządu miasta z burmistrzem Michałem Majewskim i przewodniczącą Rady Miasta Heleną Kaszubowską-Nitz. Obecni byli też przedstawiciele placówek kulturalnych: Jan Dittrich, dyrektor KDK i Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. Obecni na otwarciu siostry i bracia kurkowi szczególnie powitali ks. prałata Mariana Szczepińskiego, kapelana bractwa i gościa honorowego Lecha Magnuszewskiego, prezesa Zarządu Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie poprowadził Andrzej Przewłocki, prezes zarządu bractwa.

– Tamten rok był rokiem 180-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Wychodząc z tego jubileuszu wchodzimy w drugi – 15-lecia reaktywacji. W 2008 roku zostaliśmy wpisani do KRS i w tym roku jest 15-lecie. Czujemy się ambasadorami naszej małej ojczyzny – Kościerzyny i powiatu. Coraz więcej osób wie gdzie Kościerzyna jest i coraz więcej osób przyjeżdża do nas na rewizyty – mówił m.in. prowadzący.

Wspominając historię Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościerzynie podkreślił jego znaczenie w okresie międzywojennym, rolę jako pełniło w mieście i poświęcenie, jakie oddali dla ojczyzny jego członkowie. Po reaktywacji kościerskie bractwo jest dwunastym w województwie pomorskim, jednym z najmłodszych, ale już na jego koncie jest wiele osiągnięć. W najbliższym czasie będzie kolejna okazja, aby o tym mówić.

D. Tryzna 

W nadchodzący piątek, 20 stycznia, z okazji święta patrona myśliwych i strzelców – św. Sebastiana – Bractwo Kurkowe zaprasza na świętowanie tego wydarzenia w Kościerzynie. Rozpocznie się ono o godz. 11 w kościele Świętej Trójcy uroczystą mszą, której przewodniczyć będzie biskup ks. Arkadiusz Okroj. Po nabożeństwie nastąpi intronizacja Króla Kurkowego. Wówczas nadany zostanie mu Łańcuch królewski i złożony on ślubowanie.

Z kolei 24 stycznia w Szarlocie będzie miało miejsce podsumowanie roku 2022. Wówczas członkowie bractwa zostaną nagrodzeni indywidualnie i zespołowo za udział w grand prix.

Komentarze