Gmina Nowa Karczma Rolnictwo Wokół nas

Lubań. Dzień Pola. Ozime będą sypać, gorzej z jarymi

W czwartek, 20 czerwca, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zorganizował coroczne wydarzenie o nazwie Dzień Pola. Zademonstrowane zostały uprawy zbóż, bobowatych i ziemniaków na poletkach ośrodka. Spotkanie było też okazją do uhonorowania najlepszych doradców rolniczych z województwa.

Dzień Pola to okazja do spotkania rolników pomorskich z doradcami rolniczymi, pracownikami PODR i fachowcami z firm działających na rzecz rolnictwa. Wszystkich powitał Aleksander Mach, dyrektor PODR. Swoje wystąpienie zakończył wręczeniem nagród finansowych, w imieniu Ministra Rolnictwa, nagród dla trójki najlepszych „Doradców Roku” z pomorskiego. Byli to: Katarzyna Kropidłowska, Ewa Gartych i Przemysław Tołczyk.

Na scenie przedstawili się przedstawiciele kilkunastu firm działających w branży rolniczej.

Demonstracje na poletkach

Podczas demonstracji na poletkach ośrodka przedstawiono różne odmiany zbóż ozimych, jarych oraz roślin bobowatych. Uczestnicy mogli zobaczyć praktyczne zastosowanie nowych technologii i metod uprawy. Omówiono szczegółowo odmiany zbóż i słonecznika. Pokazano odmiany ziemniaka z hodowli zachowawczej, które znajdują się w unijnym katalogu oraz krajowym rejestrze. Zademonstrowano, jak preparaty mikrobiologiczne wpływają na uprawy.

Demonstracji dokonali Daniel Dąbrowski, specjalista od zbóż, rzepaku i kukurydzy w PODR oraz Grzegorz Manowski, specjalista od roślin okopowych i bobowatych.

Kondycja upraw

Jak zauważył D. Dąbrowski, zboża ozime są w dobrej, a nawet bardzo dobrej kondycji dzięki korzystnym warunkom zimowym, które zapewniły odpowiedni rezerwuar wody. Natomiast sytuacja ze zbożami jarymi jest bardziej zróżnicowana. W niektórych miejscach opady były intensywne, lecz nierównomiernie rozmieszczone, co negatywnie wpłynęło na kondycję roślin.

– Mamy zasiewy jare, które są w dobrej kondycji i zasiewy, które są niestety przerzedzone. Bardzo często diabeł tkwi w szczegółach. Woda była, ale jej rozkład nie zawsze sprzyjał roślinom – mówił D. Dąbrowski.

Ponadto tegoroczna wiosna była wyjątkowa pod względem klimatycznym, co miało znaczący wpływ na rolnictwo. Zmienność temperatur, z dużymi wahaniami między dniem a nocą, utrudniała skuteczne stosowanie oprysków.

– Były dni, kiedy amplituda wahań temperatur była bardzo duża. W dzień było kilkanaście stopni, a w nocy przymrozek, co powodowało problemy z przyswajaniem substancji czynnych przez rośliny – tłumaczył.

Takie warunki spowodowały również problemy z chorobami roślin, które szybko rozwijały się po wzroście temperatur. Rolnicy zmagali się z trudnościami w doborze odpowiednich terminów zabiegów ochronnych, co dodatkowo komplikowało sytuację.

Dzień Pola w Lubaniu był nie tylko okazją do poznania nowoczesnych technik i technologii w rolnictwie, ale także platformą do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy na temat aktualnych wyzwań i możliwości w tej branży. Dzięki zaangażowaniu Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego uczestnicy mogli zgłębić tajniki nowoczesnego rolnictwa i zyskać cenne wskazówki do zastosowania na własnych polach.

red.

Komentarze