Gmina Żukowo Kultura Wokół nas

Luzino. Zjazd Młodych Kaszubów. Nagrodzono młodych regionalistów – „skarby zatopione z kaszubszczyźnie”

Tegoroczny Zjazd to wspólne dzieło partów z Banina, Luzina i Klubu „Cassubia”. Uczestniczyli w nim młodzi, utalentowani Kaszubi, którzy na swój sposób zajmują się regionalizmem. Trafiły do nich specjalne i okolicznościowe nagrody.

W Luzinie młodzi i nieco starsi uczestnicy spotkania, wśród których był między innymi prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński, byli świadkami bardzo udanych występów recytatorskich: Julii Szwichtenberg, Franciszka Wandtke, Franciszka Tuska, oraz tych wokalnych w najróżniejszych odmianach. Ich cechą wspólną był język kaszubski.

Na swój sposób promują kaszubszczyznę

– Jô ju wiele lat zajimóm sã mùzyką kòrzeni, a òd czile lat barżi sygóm do kaszëbsczi piesni – podkreślała w rodnej mowie Joanna Gostkowska z Gdańska, o kartuskich korzeniach, po czym wykonała kilka rzewnych pieśni.

Swój kunszt przedstawiła Karolina Stankowska znana bardziej jako Kaszubska Influencerka. Zebranych zauroczyła młodziutka Wiktoria Daleka z Kamienicy Szlacheckiej przepięknym wykonaniem utworu „Lubny gòscu”, swoje umiejętności przedstawiły Marta Okrój-Dudzińska i Weronika Ceynowa. Wszystkie prezentacje zilustrowane były pokazem multimedialnym. Najnowsze dziełka można obserwować i wykorzystywać w edukacji szkolnej na kanale RodnyVoice umieszczonych na portalu akademiakaszubska.com

Świetny kaszubski humor zademonstrował Bartłomiej Flisikowski z Kabaretu „A Matizernoga”. Była okazja, aby mu pogratulować, bo w sierpniu żeni się.

Specjalne nagrody Zjazdu

Finał prezentacji wypełnił utwór „Era” w wydaniu zespołu „Fucus”, które jednocześnie został pierwszym laureatem „Mòtila w Jantarze”.

– To je nowô nôdgroda dlô młodëch lëdzy, chtërny na wszelejaczi ôrt promùją kaszëbiznã. To je nasze nôwikszé zadanie jich przëcëgac do rodny mòwë i kùlturë. Òni są skarbama, piãknyma mòtilama wtopionyma w Jantar – Kaszëbską Zemią. Rozwijają z wiôldżim trëdã skrzydła, ale dôwają wspaniale rada – wyjaśniał istotę nagrody dr Eugeniusz Pryczkowski, współorganizator zjazdu, autor prezentowanego na zjeździe filmu dokumentalnego „Kaszubscy Książęta”.

Drugim laureatem „Mòtila” została Angelika Szulfer-Rudzis, od lat promująca współczesne kaszubskie wzornictwo pod szyldem „Farwa”. Rozdano także statuetki prof. Gerarda Labudy, który – jako patron luzińskiej szkoły – patronował też temu wydarzeniu. Z woli organizatorów Oddziałów ZKP w Baninie i Luzinie, Klubu „Cassubia” oraz szkoły reprezentowanej przez dyrektora Kazimierza Bistronia otrzymali je znakomicie od kilku lat zaangażowani młodzi działacze Gracjan Fopke i Krzysztof Patok oraz wokalistki: Weronika Ceynowa, Karolina Stankowska i Joanna Gostkowska. Laureatem statuetki Labudy został też Jakub Szczypior z Góry, który przejął także przenośną tablicę z zachętą „Bòże pòmagôj”. Oznacza to, że właśnie w tej miejscowości odbędzie się kolejny zjazd, już za rok.

Nad. jd/opr.red

Komentarze