Gmina Kościerzyna Konkursy Kultura Wideo Wokół nas

Łubiana. Piknik rodzinny w ramach jubileuszu obchodów „Boju pod Łubianą”. Czterysta osób skorzystało z wielu atrakcji

Od 2010 roku w Łubianie przypomina się o historycznym dla tej miejscowości wydarzeniu, jakim była potyczka partyzantów Gryfa Pomorskiego z siłami niemieckiego z 26 maja 1944 roku. W tym roku z racji 80-lecia wydarzenia uroczystości miały szczególnie bogaty repertuar, którego finałem była inscenizacja boju.

 Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, po której przy obelisku odbył się uroczysty apel poległych odczytany przez harcerzy z 23. Drużyny Harcerskiej i partyzantów Gryfa Pomorskiego z grupy rekonstrukcyjnej. Po mszy miał miejsce rajd pieszy oraz rowerowy na trasie Łubiana-Kościerzyna-Wieprznica-Owśnica-Korne-Łubiana. W tym drugim pojechało około 30 uczestników. Na mecie czekały na nich medale i przydatne upominki.

W międzyczasie na orliku zorganizowano turniej piłki nożnej o puchar ks. proboszcza i prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Millenium.

W atmosferze pikniku rodzinnego

Główne uroczystości odbyły się na terenie przy ul. Osiedlowej. Stanęła tu mobilna scena otrzymana od gminy, stoiska współorganizatorów, punkty gastronomiczne i dmuchańce.

Rozpoczął je bieg „Żołnierzy Wyklętych” na dystansie 1963 m. Wzięło w nim udział prawie 70 osób. Od dwóch 5-latków, którzy uczestniczyli wraz z rodzicami, po 67-letniego seniora.

W międzyczasie pod sceną trwały różne konkursy plastyczne. Jeden z nich odbył się dzięki darom otrzymanym od Nadleśnictwa Kościerzyna.

Częścią wydarzenia była prezentacja publikacji zrealizowanej przez Barbarę Rekowską z okazji jubileuszu boju. Jak informuje nas Piotr Kwidziński, jeden z głównych organizatorów wydarzenia, w pikniku wzięło udział około czterystu osób.

Rekonstruktorzy zapunktowali

Wisienką na torcie całego wydarzenia była rekonstrukcja boju. Odtworzyli go grupy rekonstrukcyjne z Męcikału i Koronowa oraz ochotnicy, którzy zagrali miejscowych. Placem boju były sąsiednie tereny – zakrzaczone, sąsiadujące z lasem. Wprowadzeniem było przypomnienie wydarzeń z lat okupacji, którego dokonał P. Kwidziński.

Zaczęto od pokazania jak wyglądała codzienność mieszkańców okolicy – Kaszub, które były wtedy wcielone do III Rzeszy.  

Najwięcej jednak emocji dostarczyła inscenizacja samych walk. Oglądający słyszeli wystrzały, wybuchy granatów, a ich twarze smagały fale ciepła od potężnych wybuchów odtwarzających ostrzał artyleryjski partyzanckich bunkrów.

Rekonstrukcja zakończyła się apelem.

Nad/opr.D.Tryzna

Piotr Kwidziński, główny organizator pikniku

Cały festyn zakończył się po godz. 18. Uczestniczyło w nim ponad 400 osób. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Całość mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji oraz firm. Dziękujemy Urzędowi Gminy Kościerzyna, Sołectwu Łubiana, Parafii Łubiana, OSP Łubiana, Grupom Rekonstrukcyjnym z Męcikału, Koronowa, 23 Drużynie Harcerskiej z Łubiany, Żwirowniom z Rybaków i Grzybowa, Godwell Polska, strzelnicy z Kornego, Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oddz. w Łubianie i Kościerzynie, Nadleśnictwu Kościerzyna, Spółdzielni Mieszkaniowej Millenium i wielu innym.

Komentarze