Sponsorowane

Mieszkanie od dewelopera a rachunek powierniczy

Wiele osób obawia się sytuacji, w której deweloper buduje bez rachunku powierniczego. Czy faktycznie jest się czego bać? Wprawdzie instytucja rachunku powierniczego ma chronić kupujących przed sytuacją, w której deweloper bankrutuje i nie jest w stanie oddać wpłaconych pieniędzy, ale czy jego brak jest zawsze obarczony ryzykiem? Jeśli zastanawiasz się, co to dokładnie jest rachunek powierniczy, czym charakteryzują się inwestycje deweloperskie, które go nie posiadają i jaka kara może spotkać dewelopera za jego brak, zapraszamy do lektury. W tekście znajdziesz wyjaśnienie wszystkich swoich wątpliwości. 

1. Mieszkaniowy rachunek powierniczy 

2. Mieszkanie od dewelopera a rachunek powierniczy 

3. Kara za brak rachunku powierniczego 

Mieszkaniowy rachunek powierniczy 

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest powstanie inwestycji deweloperskiej bez zakładania rachunku powierniczego. Co na to mówi prawo? Według ustawy deweloperskiej, jeśli deweloper podczas budowy korzysta z własnych środków i buduje za gotówkę, nie jest konieczne posiadanie rachunku powierniczego. Jest to dla kupującego bezpieczne w sytuacji, kiedy za mieszkanie płaci dopiero po podpisaniu aktu notarialnego poświadczającego nabycie danej nieruchomości. Jednak trzeba pamiętać, że większość deweloperów posiłkuje się jednak kredytami. Wówczas ustawa narzuca założenie rachunku powierniczego. Dzięki temu pieniądze inwestorów, czyli nabywców mieszkania są dobrze zabezpieczone. Jednak w praktyce nie wszyscy stosują się do tego obowiązku. Jeśli interesuje Cię ten temat lub masz przed sobą, zapraszamy do dalszej lektury – https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania-gdynia

Mieszkanie od dewelopera a rachunek powierniczy 

Wyróżnić można dwa rodzaje rachunków powierniczych. Otwarty rachunek powierniczy oznacza, że deweloper otrzymuje pieniądze klienta dopiero w momencie, kiedy zakończy konkretny etap inwestycji. Rachunek powierniczy otwarty stanowi dobre zabezpieczenie interesów klientów, a jednocześnie jest korzystny dla dewelopera. Z kolei zamknięty rachunek powierniczy to opcja, w której deweloper otrzymuje pieniądze, dopiero kiedy inwestycja jest zakończona, a klienta otrzymuje klucze do swojego mieszkania. Jeśli okaże się, że deweloper wpada w kłopoty finansowe i staje się niewypłacalny, a w efekcie na przykład ogłasza upadłość, rachunek powierniczy dewelopera jest zabezpieczeniem dla kupujących. Zgromadzone tam pieniądze trafiają z powrotem do klientów. Brak zastosowania takiego rachunku sprawia, że pieniądze nabywców są zagrożone. Obowiązek założenia rachunku powierniczego to coś, z czego deweloper powinien się wywiązać. Dlatego zawsze warto sprawdzać dokładnie dewelopera, z którym zamierzamy podjąć współpracę przy zakupie mieszkania. Inwestycja budowlana zawsze związana jest z pewnego rodzaju ryzykiem. Należy dokładnie przeanalizować wszystkie dokumenty i zapisy w umowie deweloperskiej. Trzeba też pytać dewelopera, czy posiada zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy, czy może otwarty rachunek powierniczy. 

Kara za brak rachunku powierniczego 

Rachunek powierniczy zamknięty lub otwarty jest gwarancją bankową przy zakupie domu jednorodzinnego lub mieszkania. Pieniądze zgromadzone na rachunku powierniczym trafiają bowiem do kupujących, w razie jeśli deweloper stanie się niewypłacalny. Jeśli jednak deweloper nie stosuje rachunku powierniczego i w prospekcie informacyjnym podaje fałszywe informacje, narażony jest na karne sankcje. Brak rachunku może skutkować nałożeniem kary, która może wynosić nawet 10% rocznego obrotu. 

Komentarze