Gmina Przodkowo OSP

Czeczewo. Druhowie podsumowali 2022 rok. ,,Cieszę się, że jest nadal tradycja służby strażackiej’’

Tak Andrzej Wyrzykowski, wójt gminy Przodkowo chwalił druhów z Czeczewa za ich udział w gminnym systemie pożarniczym. Ich rola rośnie, gdyż w ubiegłym roku mieli oni o 1/3 wyjazdów więcej, a członkowie jednostki z powodzeniem startowali nawet w zawodach rangi światowej.

Zebranie poprowadził prezes dh Kazimierz Dampc. Ze sprawozdania wynika, że jednostka w roku 2022 uczestniczyła 19 razy w akcjach ratowniczych, w tym w gaszeniu pożarów 5 razy i w likwidacji miejscowych zagrożeń 13 razy. Było to o 7 akcji więcej niż w roku 2021. Najwięcej wyjazdów naliczono u druhów: Sebastiana Staroszczyka – 14, Adriana Krefty – 13, Kamila Toporka – 13, Kazimierza Dampca – 11 i Łukasza Ptacha – 10.

Rok ubiegły to nie tylko wyjazdy na akcje, ale również wykonane prace społeczne na kwotę ponad 15 tys. zł. To też szkolenia i ćwiczenia. Druhowie czynni i członkowie MDP startowali w gminnych zawodach pożarniczych. Z tych pierwszych zarówno drużyna kobieca, jak i męska zajęła I miejsce. Jednostka może się też pochwalić sukcesami na arenie krajowej, a nawet międzynarodowej. Jej członek dh S. Staroszczyk wziął udział w Mistrzostwach Polski Sthil Timbersports. Dh Daniel Toporek udział w Mistrzostwach Świata FCC (Firefighter Combat Challenge) drużynowo zespół Polski zajął pierwsze miejsce, sztafeta trzecie miejsce, indywidualnie 41. miejsce.

Podziękowali słowem i medalami

Z okazji podsumowania najbardziej zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia przyznane przez władze jednostki i wojewódzkie. Dh Zygmunt Dampc otrzymał Srebrny Medal ,,Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego’’. Brązowy Medal ,,Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego’’ trafił do dh Mariusza Toporka. Odznakę ,,Strażak Wzorowy’’ wręczono dh K. Toporkowi.

Od przedstawicieli władz Gminnego Związku OSP RP druhowie jednostki zebrali sporo pochlebnych słów za utrzymanie sprzętu na odpowiednim poziomie i za osiągnięte sukcesy w zawodach. Przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP swoje wystąpienie zakończył słowami ,,Na kogo mamy liczyć, jak nie na druhów?’’.

– Cieszę się, że jest dalej tu w rodzinach tradycja służby strażackiej. Dziękuję za to, że nie bierzecie ekwiwalentu do kieszeni, tylko przekazujecie na konto jednostki. To ważne, gdyż zmiana systemu naliczania powoduje, że wypłacamy z naszego budżetu coraz to wyższe kwoty. Ale wiecie dobrze, że możecie na nas zawsze liczyć – mówił m.in. wójt A. Wyrzykowski.

Plany na rok bieżący

Największym celem na rok 2023 jest przyjęcie dziewięciu osób do MDP. Jednostka chce postawić mocno na jej szkolenie i dla tego celu został zakupiony tor ćwiczeń. Planuje się przeszkolić sześć osób. Zaplanowano również remont magazynku, rozbiórkę ogrodzenia. Jak podkreślił prezes, druhowie mają brać udział we wszystkich zawodach organizowanych przez OSP.

D. Tryzna

Komentarze