W niedzielę wielu mieszkańców gminy i zaproszonych gości uczestniczyło w historycznym wydarzeniu – odsłonięciu nowego pomnika Józefa Wybickiego. Stanął tuż przy urzędzie gminy i obok DW 221, aby pokazać że ten wybitny Polak jest synem tej ziemi.
Choć J. Wybicki urodził się w pobliskim Będominie, to gmina Nowa Karczma „nie ma wyłączności” w kraju na postać wielkiego patrioty. Jest przecież Śrem i Manieczki, gdzie J. Wybicki dokonał swojego żywota. Jego pomniki są w pobliskich Skarszewach, czy też w Kościerzynie. Ta może pochwalić się chyba największym, bo 8 metrowym pomnikiem z odważną, jak na czasy kiedy był stawiany, inskrypcją Benedykta Karczewskiego.
– Przyzwyczajaliśmy się do tego, że często w taki sposób pomnikowy oddajemy cześć osobom, które coś do naszego kraju wniosły. My to robimy w sposób bardziej nowoczesny, przystępny, poprzez Batalię Napoleońską, Biegi Mazurka Dąbrowskiego, Noc Muzeów, czy inne tego typu wydarzenia. Równocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele osób które przyjeżdżają do naszej gminy w ogóle nie wiedzą, że Józef Wybicki stąd pochodził. Postanowiliśmy to zmienić – mówił w swoim wystąpieniu gospodarz terenu wójt Andrzej Pollak.
Budować poczucie tożsamości mieszkańców
Jak usłyszeli zebraniu, pierwszy pomysł budowy nowego pomnika J. Wybickiego pojawił się w 2016 roku, kiedy zaczęły się prace projektowe dotyczące modernizacji budynku urzędu.
– Pomyśleliśmy, aby powstała rzeźba, która będzie nie tylko taka fasadowa, pomnikowa. Chcieliśmy, aby ten Wybicki był taki nasz, niekoniecznie w stroju generalskim. Był przecież sąsiadem naszych przodków, mieszkał w dworku, gospodarzył na majątku. Chcieliśmy uwiecznić go w dziele największym – jako postać poety piszącego pieśń legionów – wyjaśniał koncepcję A. Pollak. – Uzgodniliśmy, że pomnik postawimy tuż przy urzędzie gminy.
W dzień urodzin bohatera
Termin odsłonięcia pomnika nie był przypadkowy. 29 września to data urodzin Józefa Wybickiego. Odsłonięcia pomnika dokonali wójt gminy, Przemysław Rey kustosz muzeum w Będominie i prof. Jan Szczypka – autor projektu. Poświęcenia dokonał ks. biskup dr Arkadiusz Okroj. Pomnik stanął tuż przy wejściu do urzędu gminy, aby ktoś kto będzie przechodził tędy do urzędu czy sklepu powiedział „O, Józef Wybicki – ważna postać dla nas Polaków”.
Dobrze widoczny jest też z biegnącej obok drogi wojewódzkiej, stąd jego pomysłodawcy mają nadzieję, że będzie zwracać na siebie uwagę.
– Każdy naród, Polacy również, potrzebują takich symboli wokół których mogą się gromadzić, tak jak tu dzisiaj. Symboli, które potrafią zdefiniować to co jest kluczowe dla danego narodu, państwa, np. poczucie tożsamości, szczególnie ważne dla młodego człowieka […] To ważne, żeby Polacy, niezależnie od tego czy się różnią w tych czy innych dziedzinach, umieli gromadzić się w imię polskiej racji stanu – mówił, podsumowując wydarzenie, ksiądz biskup A. Okroj.
Oddali hołd wielkiemu Polakowi
Prof. J. Szczypka narzekał, że bardzo ciężko było znaleźć źródła, które by pokazały jak wyglądał J. Wybicki, ale równocześnie miał nadzieję, że jego twarz, postać zostanie zaakceptowana. Wspomniał również o dużym udziale w tym dziele firmy Murkam i jej właściciela Leona Czerwińskiego, który przygotował okazały postument i służył radą w tym dziele. Na zakończenie uroczystości oddano hołd J. Wybickiemu, składając pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Uczynili to m.in. Piotr Karczewski reprezentujący Sejmik Pomorski, Andrzej Górski wiceprezes banku w Starogardzie Gdańskim jako przedstawiciel sponsorów pomnika, delegacje szkół które noszą imię J. Wybickiego m.in. z Kościerzyny.
– Chciałbym podziękować za koncepcję, która wpisuje się w żywy patriotyzm. Nasza ojczyzna to nie abstrakcja, to Będomin, Nowa Karczma, Kościerzyna. To nasza kultura, tożsamość, to jakie mamy zwyczaje, jakie mamy punkty odniesienia. A hymn narodowy to dzieło fundamentalne dla naszej kultury, stąd bardzo dobrze, że gmina dba o pamięć jego twórcy – mówił w swoim wystąpieniu poseł Marcin Horała.
D. Tryzna