Gmina Sierakowice Konkursy

Ogólnopolski sukces uczniów Zespołu Szkół w Sierakowicach

Poronin. XII Konkurs „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”

Drużyna Zespołu Szkół Pondgimnazjalnych w Sierakowicach zajęła pierwsze miejsce w wielkim finale XII edycji konkursu „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości” zorganizowanym przez partnerski powiat tatrzański. Motywem przewodnim tegorocznych zmagań było przypomnienie o dorobku wielkich polskich uczonych XX wieku, których losty rzuciły poza granice kraju

Poraz trzeci patronat nad konkursem objął RP Andrzeja Dudy. Jego finał odbył sie w listopadzie na terenie Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie. Rywalizacja była bardzo zacięta, a uczestnicy wykazali się dużą wiedzą. Aby wyłonić zwycięską drużynę konieczna była dogrywka.

Naszą szkołę reprezentowały w nim uczennice II klasy TE/TA: Agata Koszałka, Izabela Majkowska oraz Weronika Kotłowska. Nauczycielem, który przygotowywał młodzież do zmagań konkursowych był  pan Łukasz Reiter. Drużyna z ZSP w Sierakowicach popisała się największą wiedzą i wygrała konkurs.

Czas na świętowanie i zwiedzanie

Po zamaganiach konkursowych delegacja z Sierakowic wzieli udział w obchodach Święta Niepodległośći, które obchodzono było w Poroninie wyjątkowo bogato. Oprócz mieszkańców wzięli w nich udział Kompania Reprezentacyjna I Batalionu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, orkiestra ludowa i poczty sztandarowe. . Po uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, uczniowie i nauczyciele zaprezentowali wzruszające widowisko patriotyczne. Następnie na miejscowym cmentarzu w obecności władz samorządowych przy symbolicznym grobie miejscowych bohaterów walk o niepodległość odczytano apel poległych i oddano salwę honorową Kompanii Reprezentacyjnej. Uczestnik naszej drużyny złożył w tym symbolicznym miejscu wiązankę kwiatów w imieniu polskiej młodzieży. Na czele kaszubskiej delegacji stał dyrektor szkoły Grzegorz Machola. Uczniowie pięknie prezentowali się w kaszubskich strojach ludowych. Wśród wielu pocztów sztandarowych z różnych stron powiatu tatrzańskiego wyróżniał się sztandar naszej szkoły.

Pomimo ulewnego deszczu delegacja z sierakowickiej szkoły odwiedziła najważniejszą nekropolię na Podhalu cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie zapaliła znicz pamięci na grobie pierwszego góralskiego wójta Zakopanego dr. Andrzeja Chramca.

Nad. opr. red.

Komentarze