W niedzielę, 25 sierpnia, w Osowie zorganizowano dożynki gminy Karsin. Dożynki stanowiły piękne święto lokalnej wspólnoty, a także docenienie trudu rolników w pielęgnowaniu ziemi i zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W organizację dożynek zaangażowały się różne środowiska sołectwa, za co podziękował wójt Roman Brunke.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy dziękczynnej za plony oraz w intencji rolników w kościele parafialnym, celebrowanej przez proboszcza parafii w Osowie, ks. Michała Stępnika, wraz z ks. Tadeuszem Wandtką z Karsina i ks. Janem Flisikowskim z Wiela.
W okolicznościowej homilii ks. M. Stępnik wyraził wdzięczność rolnikom za ich ciężką pracę oraz udzielił błogosławieństwa na nadchodzący rok. Podczas mszy poświęcono dożynkowy bochen chleba oraz wieńce dożynkowe, które przygotowały poszczególne sołectwa gminy. Nabożeństwu towarzyszyły poczty sztandarowe oraz występy Orkiestry Dętej z Osowa i Zespołu Kaszuby z Wiela i Karsina.
Po mszy nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego, prowadzonego przez orkiestrę dętą OSP Osowo, na boisko przy Domu Kultury w Osowie, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Oficjalna część dożynek rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym wójt Romana Brunke przywitał zgromadzonych gości, rolników oraz mieszkańców.
Na osowskiej scenie
Tegoroczni starostowie dożynek, Barbara i Michał Śledź z Ostrzegowilka, przekazali dożynkowy bochen chleba na ręce wójta oraz przewodniczącego Rady Gminy Bogdana Peplińskiego. Sekretarz gminy Tomasz Urbański zaprezentował tegorocznych starostów, a wójt podziękował rolnikom za ich wkład w rozwój tradycji oraz podsumował miniony rok pracy samorządu. Wyraził również wdzięczność mieszkańcom Osowa, w tym Domowi Kultury, Szkole Podstawowej, Kołu Gospodyń Wiejskich oraz innym osobom, które przyczyniły się do organizacji dożynek.
W dalszej części uroczystości chleb dożynkowy został podzielony pomiędzy uczestników przez wójta, wicemarszałka pomorskiego Marcina Skwierawskiego, radną Sejmiku Województwa Pomorskiego Beatę Jankowską, przewodniczącego RG oraz radnego Osowa Piotra Czapiewskiego.
W programie artystycznym wystąpiły Zespół Kaszuby z Wiela i Karsina oraz Zespół Pieśni i Tańca „Maceszczi” z Domu Kultury w Wielu. Gwiazdą wieczoru był Jacek Silski, który swoim występem uświetnił to wyjątkowe wydarzenie. Dla wszystkich uczestników przygotowano ciepły poczęstunek, który stanowił miły akcent kończący uroczystości.
Nad/opr.red
Starostowie dożynek
Funkcję starostów pełnili państwo Barbara i Michał Śledź z miejscowości Ostrzywilk. Prowadzą gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach od 2019 roku. Powierzchnia gospodarstwa wraz z dzierżawami wynosi 66 ha i nakierowane jest na pozyskiwanie paszy dla bydła mlecznego. Całe hodowla liczy 100 szt. rasy czarno – białej z czego stado podstawowe stanowi niespełna 50 krów a pozostałe zwierzęta to byki, jałówki i młodzież. Sprzedaż mleka w gospodarstwie rolnym wynosi około 360 000 litrów rocznie. Uprawy rolne to głównie zboża w tym kukurydza i pozostałe, stanowiące źródło pasz w gospodarstwie. Gospodarstwo Państwa Śledź jest w pełni zmechanizowane. Posiada halę udojową na 8 stanowisk, 4 ciągniki, kombajn zbożowy oraz liczny sprzęt towarzyszący. Najbliższe plany na przyszłość to utrzymanie produkcji i wychowanie dzieci 8-letniej córki Mileny i 2-letniego syna Dominika.