Gmina Kościerzyna Szkolnictwo

Perypetie z rozpoczęciem roku szkolnego

Od wczoraj wiadomo, że dwie szkoły z naszego regionu nie rozpoczną roku szkolonego w sposób tradycyjny. W I LO Kościerzynie i w SP w Kiełpinie gmina Kartuzy z racji kwarantanny nauczycieli uczniowie naukę zaczną zdalnie.

W atmosferze niepewności i obaw rozpoczyna się ten rok szkolny 2020/2021. Wytyczne ministerstwa dotyczące Covid-19 to jedno a obawy nauczycieli i rodziców to drugie. Choć gminy i szkoły zrobiły wszystko według wytycznych sanepidu, to i tak nie są w stanie całkowicie zabezpieczyć się przed koronawirusem. „To tylko kwestia czasu, kiedy znowu będziemy musieli przejść na tryb zdalny nauczania” – słyszy się głosy wśród nauczycieli i decydentów.

– „Daję góra 2-3 tygodnie i to wszystko wróci do takiego stanu rzeczy jak w ostatnich miesiącach ubiegłego roku szkolnego” – mówi dyrektor szkoły, sceptyk co do sytuacji.

Samo życie

Jak pokazują wypadki ostatnich dni to może być prawda. 31 sierpnia starosta kościerski Alicja Żurawska ogłosiła, że w przypadku uczniów I LO w Kościerzynie nauka rozpocznie się zdalnie i tak będzie przez 2 tygodnie. Powodem jest wykrycie koronawirusa u jednego z pedagogów, w związku z czym większość nauczycieli wysłano na kwarantannę. Jak podaje komunikat – nie będzie to stanowiło problemu dla tej placówki, ponieważ jako pierwsza przeszła na zdalny tryb nauczania. Trzeba jedynie przygotować do tego trybu edukacji uczniów klas pierwszych.

Nauka zdalna w Kiełpinie

Podobna sytuacja ma miejsce w Szkole Podstawowej w Kiełpinie. Uroczyste, zaplanowane na dzisiejszy dzień rozpoczęcie roku szkolnego zostało  w ostatniej chwili – wczoraj, odwołane. Powodem jest wykrycie koronawirusa wśród jednego z nauczycieli. W związku z tym całe grono zostało objęte 2 tygodniową kwarantanną. Stąd konieczność reorganizacji pracy szkoły i nauki w trybie zdalnym.

Jak podaje w komunikacie Jolanta Kosznik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kiełpinie:

– Od 1 do 14 września z uwagi na objęcie kwarantanną wszystkich nauczycieli szkoła będzie realizowała kształcenie zdalne przy pomocy komunikatorów: MS Teams oraz e-dziennik. Proszę o sprawdzanie bieżących informacji na stronie szkoły www.zskielpino.pl oraz wiadomości w e-dzienniku.

Jak funkcjonują te szkoły w czasie narzuconej kwarantanny będziemy informować naszych czytelników w następnych wydaniach naszego tygodnika

Redakcja

Komentarze