W dniu dzisiejszym do kartuskiego szpitala dotarła pierwsza partia szczepionek przeciwko SARS-COv-2. Posłużą one do zaszczepienia grupy ,,0”, czyli lekarzy i personelu medycznego.
O godz. 11, 4 stycznia pierwszą zaszczepioną osobą w powiecie kartuskim został lek. med. Paweł Witkowski, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia. Przez cztery dni, do czwartku włącznie zaszczepionych ma zostać 180 osób. Są to osoby z tzw. grupy ,,0”, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel w placówkach medycznych.
Biorąc pod uwagę czas transportu do szpitala, placówka ma jedynie 6 dni na wykorzystanie 30 dostarczonych fiolek. Po dłuższym okresie nie będzie ona zdatna do użytku.
– Może tak sie zdarzyć, że będziemy mogli zaszczepić personel pozamedyczny, czyli nasze rodziny lub osoby przebywające w tym czasie na oddziale. Zajdzie to wtedy, kiedy np. dzisiaj o godz. 18 będzie rozpuszczonych sześć szczepionek, a już nie będzie personelu, to zaszczepimy np. dwóch pacjentów lub dwie matki lekarzy/ Chodzi o to, by fiolki nie zostały zmarnowane. To wynika z technologii opracowania tej szczepionki, która ma konkretny okres przygotowania. Bowiem po rozmrożeniu może być przechowywana w temperaturze 2 – 8 st. przez okres do 5 – 7 dni – tłumaczy P. Witkowski
Teraz personel medyczny, później mieszkańcy
Jak informuje prezes PCZ na dzień dzisiejszy ponad 90% personelu kartuskiego szpitala wyraża chęć szczepienia się. Okazuje się, że to jest około 1200 osób. W związku z tym konieczne jest przygotowanie harmonogramu szczepień. Szpital będzie informował te osoby o terminach szczepienia.
Przeciwwskazaniem do udziału w szczepieniu jest ostra choroba infekcyjna lub przejście koronawirusa 14 dni przed szczepieniem.
Szczepienia mieszkańców powiatu kartuskiego tzw. populacyjne będą realizowane od połowy bieżącego miesiąca w zgłoszonych punktach. Do tematu powrócimy.
red