Powiat kościerski Wokół nas

Powiat kościerski. Bilans roku 2020. Ciężarna ostatnią śmiertelną ofiarą wypadków na drogach powiatu

Doszło do niego w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. W sumie rok 2020 zamknął się prawdopodobnie dziewięcioma ofiarami śmiertelnymi. Na dzień 25 grudnia  w statystykach policji odnotowano również 85 rannych. Liczba  wypadków drogowych sięga 65 i odnotowano prawie 300 kolizji.

Jak wynika z raportu policji ostatni śmiertelny wypadek miał miejsce 25 grudnia na drodze powiatowej Liniewo – Orle. Honda na prostym odcinku drogi wypadała z drogi i uderzyła w rosnące przy jezdni drzewo. Skutki zdarzenia były bardzo tragiczne dla podróżujących autem.  Trójka z nich została rannych, a czwarta, którą była kobieta w ciąży zmarła w szpitalu w wyniku poniesionych obrażeń.

Obecna aura sprawia, że warunki drogowe coraz częściej nie sprzyjają kierowcom. W tej sytuacji nadmierna prędkość oraz brawura na drodze bardzo często kończy się tragedią.

Statystyki 2020 roku

Od początku roku na drogach powiatu kościerskiego doszło do 65 wypadków drogowych. W ich wyniku dziewięć osób zmarło i aż osiemdziesiąt pięć zostało rannych. Policjanci pracowali przy blisko trzystu kolizjach. W sumie nałożyli 2700 mandatów karnych, w tym 2500 za prędkość. Mundurowi zatrzymali 180 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Mimo wielu apeli zatrzymano 150 kierujących, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

,,…Nie jesteśmy na drodze sami…”

Trzeźwość, rozwaga i kulturalne zachowanie w ruchu drogowym to ważna rzecz podczas poruszania się po drogach, która pozwala nam uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń. Policjanci ruchu drogowego czuwając nad bezpieczeństwem podróżujących, podejmowali różnego działania prewencyjno-profilaktyczne, podczas których przebadali na zawartość alkoholu blisko 8 tys. kierujących.  Jednak pomimo wielokrotnych apeli policjanci niestety nadal udaremniają jazdę nietrzeźwym, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pojazdów.

– Zawsze pamiętajmy o tym, że na drodze nie jesteśmy sami. Nie zapominajmy o pieszych i rowerzystach. Kierując autem, szczególnie uważajmy w rejonie przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów. W głównej mierze to od nas samych zależy, czy staniemy się kolejnym uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej – apelują funkcjonariusze

Nad/opr.red

Rady funkcjonariuszy kościerskiej policji

Nagła zmiana temperatury, poranne odwilże i nocne przymrozki nie są sprzymierzeńcami wszystkich kierowców. W związku z panującymi warunkami na drogach, policjanci z kościerskiego drogówki apelują do kierowców o rozwagę i jazdę nie tylko z dozwoloną prędkością, lecz prędkością dostosowaną do otoczenia i do warunków panujących w danej chwili na drogach. Niezwykle ważna jest odpowiednia koncentracja i skupienie uwagi na prowadzeniu pojazdu. Unikajmy sytuacji, które mogą rozpraszać nas za kierownicą. Zwracajmy uwagę na zachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzających pojazdów, aby móc w porę zahamować w sytuacji zagrożenia. Zachowanie odpowiednich odstępów to również ważny aspekt bezpiecznej jazdy samochodem. W ten świąteczno – noworoczny czas przypominamy, że jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, wsiadając za kierownicę na „podwójnym gazie” narażamy się na poważne konsekwencje karne, ale przede wszystkim stwarzamy realne zagrożenie dla życia i zdrowia własnego, współpasażerów i innych użytkowników dróg.

Śmiertelny wypadek w Liniewie.

Komentarze