Gmina Karsin Inwestycje Wokół nas

Gmina Karsin. Modernizacja dróg gminnych. Ponad milion w prezencie pod choinkę od Marszałka

O takim świątecznym prezencie marzy każdy samorząd. Gmina Karsin dzień przed Wigilią otrzymała od samorządu pomorskiego 1,3 mln zł tytułem dofinansowania drogowej inwestycji. Stosowną umowę podpisali Mieczysław Struk Marszałek Pomorski i wójt Roman Brunke.

Chodzi o zadanie pn. „Przebudowa ulicy Ogrodowej wraz z budową kanalizacji deszczowej w Karsinie – etap 2″. Realizowane jest ono w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kwota wsparcia, jaką otrzymała gmina wynosi ponad 1,3 mln zł. Oznacza to, że w przełożeniu na całość inwestycji, 63% kwoty pochodzi ze środków zewnętrznych.

Planowane zadania

Prace będą obejmować odcinek od skrzyżowania z ulicą Świerkową do skrzyżowania z ulicą Wiśniową i Polną.

– Jest to bardzo ważna dla lokalnego ruchu arteria, stanowiąca alternatywę dla ruchliwej ulicy Długiej. Można nią dojechać do Ośrodka Zdrowia czy karsińskiej Szkoły Podstawowej, a łączącą się z nią ulicą Wiśniową do drogi powiatowej Karsin-Osowo – podsumowuje wójt R. Brunke

Zaplanowany projekt przewiduje budowę drogi asfaltowej o szerokości sześciu metrów. Ponadto wykonane zostaną po obu stronach chodniki. Poprowadzona zostanie także ścieżka rowerowa, ciąg pieszo-rowerowy oraz kanalizacja deszczowa. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie robót. Przewidywany czas realizacji to czerwiec-październik następnego roku.

Na przyjaciół można liczyć

W tym roku samorząd pomorski nie mógł się pochwalić dużą ilością środków do dyspozycji. Powód jasny. Pieniędzy unijnych jest niewiele, ponieważ skończyła się jedna „sześciolatka”, a druga jeszcze nie ruszyła.  Stąd te miliony, które gmina otrzymała cieszą, tym bardziej że ze strony rządowej gmina w tym roku za dużej pomocy finansowej nie otrzymała. W ostatnim rozdaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, gmina Karsin jak i sąsiednie Dziemiany zostały pominięte.  Nikt nie potrafił powiedzieć dlaczego. Do tematu będziemy powracać.

Nad/opr.red

Komentarze