Powiat kartuski Wokół nas

Powiat kartuski. Wiosenny powiew drogowo-kolejowego zaangażowania już w zimie. Inwestycyjna energia i zaradność zarządu powiatu

Mimo wielu niedogodności związanych z epidemią koronawirusa, zarząd powiatu kartuskiego nie ustaje w wysiłkach związanych z poprawą infrastruktury drogowej i kolejowej. Władze powiatu trzymają rękę na pulsie, wykorzystują możliwości i aktywnie zabiegają o kolejne dofinansowania na ważne inwestycje.

Przedwiośnie w kartuskim starostwie powiatowym, nie jest okresem zimowej stagnacji, lecz wytężonym czasem pracy, licznych aktywności władz powiatu i zabiegów o kolejne środki finansowe. Choć nie wszystkie działania dostrzegane są przez mieszkańców, to jednak mogą być oni pewni, że powiat wykorzystuje wszystkie możliwości i nie przepuści żadnej szansy na realizację inwestycji, poprawiającej komfort życia mieszkańców. W tym celu wicestarosta Piotr Fikus jeździ nawet do Warszawy, aby osobiście zabiegać i lobbować w Ministerstwie Infrastruktury o pomoc w realizacji ważnych zadań. Problemem, który mocno daje się we znaki mieszkańcom, jest „zakorkowane” zazwyczaj Żukowo. Starosta kartuski Bogdan Łapa wystosował w tej sprawie list do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, prosząc o uwzględnienie w planach projektowania oraz budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, krótkiego, kilometrowego odcinka łączącego OMT w Glinczu z drogą wojewódzką w Borkowie, pozwalającego kierowcom na ominięcie Żukowa.

Nie tylko bajpas żukowski 

Wicestarosta Piotr Fikus spotkał się w lutym z sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcinem Horałą. Złożył m.in. wniosek o dofinansowanie innego ważnego zadania, jakim jest rozbiórka istniejącego i budowa nowego wiaduktu nad torami PKP w ciągu drogi powiatowej w Niestępowie. Obecny wiadukt jest zbyt wąski i stwarza duże niebezpieczeństwo dla korzystających z tej drogi. Ruch na niej jest coraz większy w związku z postępującą rozbudową przyległych terenów i wykorzystaniem tej drogi, jako objazdu do Obwodnicy Trójmiejskiej. Nowy wiadukt miałby mieć normalną szerokość z miejscem po lewej i prawej stronie na chodnik i ścieżkę rowerową. Inwestycja jest warta 5,5 mln zł , a powiat chciałby uzyskać 50-cio procentowe dofinansowanie.                                                   

– Powiat stara się o środki zewnętrzne, gdzie się da. Przypominam, że do Funduszu Dróg Samorządowych złożyliśmy wnioski na sześć dróg i na rondo w Czaplach. Stąd też moja wizyta w ministerstwie i wniosek, który składamy do funduszu tzw. rezerwy celowej ministerstwa. Wiemy, że są w nim środki na budowę właśnie wiaduktów, dróg dojazdowych itd. Podjęliśmy taką decyzję m.in. dlatego, że wiceminister M. Horała jest też posłem naszej ziemi, stąd mamy nadzieję, że ten nasz wniosek zostanie właściwie zaopiniowany – mówił nam P. Fikus wicestarosta kartuski

Kolej także w centrum uwagi

Powiat zabiega także o dogodne połączenia kolejowe dla swoich mieszkańców. W tym celu z inicjatywy członka zarządu powiatu Andrzeja Leyka, odbyło się w siedzibie starostwa spotkanie, podczas którego wicestarosta P. Fikus negocjował korzystne dla mieszkańców powiatu rozwiązanie połączenia kolejowego Żukowo – Kartuzy. Konsultacje na temat linii 229 prowadzone były z przedstawicielami kolei z dyrekcji Regionu Północnego PKP oraz z przedstawicielami PLK SA. Zgodnie z zapewnieniem dyrektora RP PKP Andrzeja Osipowa, dobrze wypracowane podczas spotkania stanowisko i świetna współpraca między powiatem a PKP, z pewnością zaowocuje szybszej realizacji działań, pozwalającej uruchomić połączenie nie później niż do końca roku 2023.

BM

Wiceminister Marcin Horała i Piotr Fikus wicestarosta kartuski.

Komentarze