Powiat kartuski Rolnictwo

Powiat kartuski. X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

Dzieci o bezpieczeństwie na wsi

5 marca odbyło się posiedzenie powiatowej komisji konkursu „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”. Ocena nadesłanych przez uczniów prac, była zwieńczeniem szerokich działań profilaktyczno – informacyjnych realizowanych przez pracowników kartuskiego KRUSU.

 Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainaugurowała dziesiątą – jubileuszową edycję konkursu plastycznego dla dzieci „Bezpiecznie na wsi”, kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz” i ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym rolników, związanych z obecnością zwierząt w gospodarstwach rolnych.

Pogadanki w szkołach

Kartuski KRUS bardzo mocno zaangażował się w szerzenie idei tego konkursu. W związku z tym zorganizował spotkania edukacyjne w 20 szkołach z terenu powiatu kartuskiego m.in. w gminie Sierakowice, Kartuzy, Chmielno, Przodkowo i Sulęczyno. Największą grupę słuchaczy stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej w Gowidlinie – było ich prawie 300.

– W tym roku w pogadankach wzięło udział łącznie 1849 uczniów. To nasz absolutny rekord i miał odzwierciedlenie w ilości i jakości merytorycznej nadesłanych prac – mówił Jan Grabowski, pracownik KRUS i koordynator konkursu na terenie powiatu kartuskiego.

Prawie 300 nadesłanych prac

Dyrekcja szkół, w związku z dużym zainteresowaniem konkursem wśród uczniów, została poproszona o przeprowadzenie etapu szkolnego konkursu plastycznego. W efekcie, do siedziby kartuskiego KRUS spłynęło 291 prac na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym z aż 23 szkół podstawowych.

Do komisji konkursowej zaproszeni zostali: Andrzej Dawidowski – kierownik kartuskiego KRUS, Jan Grabowski, Hanna Paracka, Marlena Zielińska oraz Sylwia Szreder. Zwracali uwagę przede wszystkim na zgodność z tematem konkursu, estetykę wykonania oraz zastosowanie i łączenie oryginalnych technik plastycznych.

– Trzeba przyznać, że w licznych pracach widać znaczny wkład pomocy rodziców, ale to zostało dopuszczone przez regulamin konkursu. Autorzy wykazali się nieraz sporym poczuciem humoru w konstruowaniu treści pracy. Nie mogliśmy ich za to nie nagrodzić – komentował Andrzej Dawidowski, kierownik KRUS.

Laureaci konkursu

W pierwszej grupie wiekowej kl. 0-III najwyżej oceniona została praca Józefa Domaszka z SP w Lisich Jamach. Drugie miejsce przyznano Mai Formela z SP w Szarłacie, a trzecie Fabianowi Mądremu z SP w Węsiorach. Wyróżnienia trafiły do Sebastiana Wentkowskiego, Igora Toruńczaka, Łukasza Piekarskiego i Elizy Ekman.

Wśród prac uczniów z klas IV-VIII najwyżej oceniono tę nadesłaną przez Huberta Plichtę z SP w Szarłacie. Drugie miejsce zajął Tymoteusz Młyński z SP w Kamienicy Szlacheckiej. Nagrodę za trzecie miejsce otrzymała Karolina Piekarska z SP w Jelonku. W tej grupie wśród wyróżnionych znaleźli się Wiktoria Kostuch, Patryk Baranowski, Kacper Bulczak i Paulina Walkusz.

S.SZ

Komentarze