Konkursy Wokół nas

Region. Dożynkowe tradycje. Stwórz wieniec dożynkowy i wygraj nagrody

Jak co roku uczestnicy wystawią piękne, okazałe i zapierające dech wieńce, które prezentowane będą na wojewódzkich dożynkach. Tym razem wybór najpiękniejszego wieńca odbędzie się 10 września podczas Dożynek Wojewódzkich w Szemudzie. Zgłoszenia można wysyłać do 4 września.

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich. Startują w nim rolnicy z całego województwa. Konkurs ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego. Tegorocznych zwycięzców poznamy drugiego dnia Święta Plonów, które w tym roku odbędzie się w Szemudzie.

– Choć do końca tegorocznych żniw zostało jeszcze sporo czasu, to już teraz warto zastanowić się nad kompozycją wieńca dożynkowego. Aby stanowił wspaniałe podziękowanie za plony oraz jednocześnie prośbę o urodzaj w następnym sezonie – mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Najważniejsze informacje

Konkurs ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego. Przed wysłaniem zgłoszenia warto zapoznać się z regulaminem konkursu. Opisane są tam materiały, z których mogą być zrobione wieńce. Nie wolno stosować m.in.: plastiku, styropianu i sztucznych kwiatów. Powinny się za to znaleźć zboża, żywe rośliny i te uprawiane w regionie. Kompozycje oceniać będzie specjalnie powołana przez marszałka województwa komisja. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 tys. zł, za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2 tys. zł, a za trzeci stopień podium 1,5 tys. zł. Przewidziano również trzy wyróżnienia po 500 zł.

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. Termin zgłoszeń upływa 4 września. 

Nad/opr.red

Na ubiegłorocznych dożynkach w Debrznie swój wieniec zaprezentowała gmina Stężyca.

Komentarze