Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Region. Rusza specjalna akcja dotycząca krwiodawstwa. Podziel się tym, co jest najcenniejsze dla życia

Krew jest lekiem najcenniejszym, stąd ciągle deficytowym. Aby ułatwić jej oddawanie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zdecydowało się otworzyć drzwi swoich oddziałów terenowych również w soboty. Pierwsza z nich będzie już jutro.

Kartuski oddział terenowy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa działa przy szpitalu od poniedziałku do piątku w godz. 7-12. Ten czas nie zawsze pasuje krwiodawcom, stąd wojewódzka centrala zaproponowała już cztery lata temu możliwość otwarcia swoich oddziałów w określone soboty. Efekty pomysłu są na tyle dobre, że akcja ta będzie kontynuowana również w roku bieżącym. Wyznaczonych zostało pięć sobót. Pierwsza, jutro 13 lutego i kolejne 24 kwietnia, 19 czerwca, 4 września i 13 listopada. Rejestracja dawców będzie się o odbywała w godz. 7-10:30. Samo oddanie krwi zajmuje najwyżej kilkanaście minut.

W kościerskim akcję zdominowali mundurowi

Krew będzie można oddawać też w oddziale terenowym w Kościerzynie, przy Szpitalu Specjalistycznym. W powiecie kościerskim najbardziej aktywną grupą krwiodawców są mundurowi. Stąd chyba akcja otrzymała tu nazwę ,,Sobota Mundurowych Krwiodawców’’. Jej koordynatorem jest kpt. Radosław Zwara. Członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Powiatowej PSP w Kościerzynie w 2019 roku oddali 51l krwi. Okazało się, że nawet pandemia z ubiegłego roku nie osłabiała aktywność mundurowych, ponieważ po podsumowaniu okazało się, że w 2020 roku zebrali 53l krwi.

Dodatkowo w 2021 roku będzie można uczestniczyć w akcji ,,spoKREWnieni służbą”, którą zaplanowano na marzec br. oraz ,,Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”, która trwać będzie od listopada do grudnia br. Do tej drugiej akcji mogą przystąpić również krwiodawcy niemundurowi.

– Popularność przeprowadzanych akcji krwiodawczych na terenie naszego powiatu rośnie z roku na rok. To wszystko sprawia, że jeszcze chętniej możemy wszyscy działać na rzecz potrzebujących i oddając bezcenny dar życia, nieść pomoc – mówi kpt. Radosław Zwara, Koordynator Akcji HDK

Kto może zostać dawcą?

Możesz zostać dawcą krwi, jeśli spełniasz kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim jesteś osobą pełnoletnią, która nie przekroczyła 60-tego roku życia. Czujesz się zdrowy i ważysz nie mniej niż 50 kg.

Czasowo z możliwości oddania krwi wykluczają m.in. zażywanie aspiryny, grypa, usunięcie zęba i leczenie kanałowe, czy pobyt w krajach o wysokiej zachorowalności na AIDS.  Krwi czasowo nie mogą też oddawać osoby poddane kwarantannie, izolacji domowej, które miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 lub z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji. Do placówek nie mogą zgłaszać się dawcy, którzy mają objawy infekcji dróg oddechowych i podwyższoną temperaturę powyżej 37,3 st. C. Okres dyskwalifikacji z oddawania krwi wynosi w takich przypadkach co najmniej 14 dni.

Red.

Komentarze