Gmina Kartuzy Wokół nas

Region. Uroczystości Bożego Ciała. Dali świadectwo Panu Bogu

Wczoraj tysiące wiernych kościoła katolickiego w parafiach kaszubskich przeszło w uroczystych procesjach Bożego Ciała. Procesje od lat mają swój niepowtarzalny koloryt. W toku zmian, które dotykają kościół, tradycja procesji nadal wydaje się nienaruszona.

W czwartkowe przedpołudnie po Kartuzach przeszła uroczysta procesja Bożego Ciała, gromadząc tłumy wiernych. Uroczystości rozpoczęły się od mszy, po której uczestnicy wyruszyli w procesji ulicami miasta. Procesja z Kolegiaty przeszła ulicami Klasztorną, Wzgórze Wolności, Mickiewicza, Reja, Chmieleńską, ponownie Wzgórze Wolności, Plac św. Brunona oraz Klasztorną. Na trasie znajdowały się cztery ołtarze, przy których zatrzymywano się na krótkie kazania. Ołtarze były zlokalizowane przy: ul. Mickiewicza, ul. Chmieleńskiej, Kaplicy św. Brunona, Kartuskim Centrum Kultury.

Tradycyjne elementy

W procesji wzięły udział dzieci pierwszokomunijne, które szły w liturgicznych szatach, dodając uroczystości szczególnego znaczenia. Przed nimi kroczyły dziewczynki sypiące kwiaty, a całości towarzyszyły feretrony i poczty sztandarowe, co podkreślało podniosły charakter wydarzenia. Udział w procesji wzięli mieszkańcy Kartuz, zarówno młodsi, jak i starsi, manifestując swoją wiarę i przywiązanie do tradycji. Uroczystość Bożego Ciała jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w roku. Przy każdym z ołtarzy wierni wysłuchali okolicznościowych kazań. Procesja przebiegała w podniosłej atmosferze, umożliwiając uczestnikom wspólną modlitwę i celebrację Eucharystii na świeżym powietrzu.

red.

Komentarze