Gmina Chmielno Gmina Kartuzy Gmina Sierakowice Gmina Stara Kiszewa Gmina Stężyca Gmina Żukowo Miasto Kościerzyna Powiat kartuski

Region. Wizyta duszpasterska 2022. Od ,,kolędy na życzenie’’, po tę w reżimie sanitarnym

Dziś ruszyła tradycyjna kolęda w parafii NMP w Kartuzach i takie będą dominować na terenie obu dekanatów Diecezji Pelplińskiej i parafii należących do Archidiecezji Gdańskiej. Generalnie o formie kolędy decydują proboszczowie danych parafii. 

Najszybciej o tym dowiedzieli się proboszczowie siedmiu parafii z terenu gminy Żukowa należących do Archidiecezji Gdańskiej. W ubiegłym tygodniu abp. Tadeusz Wojda, metropolita gdański pozostawił w tym względzie większą dowolność, dając proboszczom i wiernym trzy opcje do wyboru.

Pierwszą jest tradycyjna wizyta duszpasterska w domach tych wiernych, którzy wyraźnie o nią poproszą tzw. kolęda na życzenie. Drugą opcją jest zaproszenie na mszę świętą według harmonogramu kolęd. A trzecia opcja to połączenie obu form.

Przewaga tradycyjnych kolęd

Choć na stronie Diecezji Pelplińskiej nie widać żadnego komunikatu na temat kolędy 2022, to informacje płynące z poszczególnych parafii pokazują, że proboszczowie mają również możliwość wyboru.

Już dziś ruszyła tradycyjna kolęda parafii kolegiackiej w Kartuzach. W ogłoszeniach parafialnych można przeczytać, że kto będzie pragnął przyjąć kolędę, proszony jest o zaproszenie kapłana.

Plan kolęd jest wyznaczony tylko na tydzień. Jutro 28 grudnia w sposób tradycyjny kolędy ruszą w parafii św. Wojciecha w Kartuzach, parafii św. Trójcy w Kościerzynie i parafii w Starej Kiszewie.

Kolęda w reżimie sanitarnym

Rozpoczynająca się dziś wizyta duszpasterska w parafii św. Marcina w Sierakowicach będzie się różnić od poprzednich, gdyż jak czytamy w komunikacie parafii, do domu/mieszkania wiernych ma wchodzić tylko sam ksiądz. Ministranci zostają na zewnątrz. Dodatkowo proboszcz uprasza, aby kolędujący ksiądz i domownicy byli w maseczkach. To i tak nic w porównaniu ze wskazaniami biskupa elbląskiego, który podkreśla, że wizyta powinna trwać maksymalnie piętnaście minut, a ksiądz powinien być zaszczepiony i posiadać do wglądu paszport Covidowy. W razie barku zaszczepienia księdza wierni mogliby odmówić spotkania.

Msza św. w intencji wiernych

Natomiast w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie kolęda odbędzie się w drugiej opcji. Już na dziś zostały wyznaczone msze, na które zaprasza się rodziny z poszczególnych tras kolędowania. Podczas nich zostaną poświęcone dewocjonalia i woda, którą potem należy skropić mieszkania i domy. Ten system kolędy będzie też obowiązywać w parafii św. Jana w Sierakowicach, parafii w Tuchlinie i parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Stężycy. Ku temu sposobowi kolędy przychyla się również proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Kościerzynie.

Proboszczowie niektórych parafii zdecydowali się przesunąć rozpoczęcie kolęd na późniejszy termin, zyskując czas na rozeznanie się w sytuacji. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Inne formy kolędowania w diecezjach w Polsce

1. Wiosenna wizyta duszpasterska, czyli przesunięcie jej wyjątkowo na czas po Wielkanocy. Wiosną taka wizyta mogłaby odbyć się np. przed domami lub blokami, przy figurach i kapliczkach przydrożnych.

2. Kolędowanie w małych grupach w kościele, a potem „Wieczór kolędowy” w domu, już bez obecności księdza.

3.  „List kolędowy” – po uroczystości Objawienia Pańskiego osoby związane z parafią zaniosłyby do rodzin pobłogosławioną kredę, kadzidło, wodę święconą oraz napisany przez duszpasterzy list, z zapewnieniem o modlitwie. W liście mogłaby znaleźć się prośba o przyjście do kościoła wyznaczonego dnia na Mszę św. w intencji mieszkańców danej wioski, ulicy lub osiedla.

4. Kolędowanie po ulicach parafii: duszpasterz może udać się do danej wsi lub osiedla w mieście, aby tam, np. przy kapliczce lub figurze, odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie przechodząc przez zabudowania – ale nie wchodząc do domów i mieszkań – pokropić drzwi, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.

Komentarze