Wokół nas

Region. XXIII Spotkanie wędkarskie „Media 2019 ”

Grube ryby w Ostrzycach

Na jeziorach Kółka Raduńskiego, odbyło się w minioną sobotę, kolejne XXIII Spotkanie Wędkarskie. Impreza odbyła się pod hasłem: „Rybom życzymy czystej wody, a ludziom spokoju i zgody, bez tego nie ma nic dobrego”.

Ciesząca się coraz większą popularnością impreza, przyciąga z roku na rok coraz więcej uczestników.  Jak co roku pojawili się miłośnicy wędkarstwa oraz liczna reprezentacja samorządowców różnego szczebla. W ramach Święta odbyły się m.in. zawody wędkarskie w dwóch konkurencjach oraz w kategorii dzieci. Łącznie zgromadziły na starcie 129. uczestników. W konkurencji: Spining z łodzi wygrał Marian Szymichowski który uhonorowany został pucharem radnego SSWP Piotra Karczewskiego. Otrzymał także jako nagrodę – rower. W konkurencji drużynowej: Spławik z brzegu wygrała drużyna z Gdańska, otrzymując Puchar Dyrektora TVP O/Gdańsk. Z kolei puchar dyrektora PODR w Lubaniu za zwycięstwo w konkurencji na: Największego szczupaka powędrował do Jędrzeja Stolca. Andrzej Jagmin okazał się zwycięzcą konkurencji: Na największego okonia. Otrzymał puchar Prezesa Lokalnej Organizacji Rybackiej „Kaszuby” Stanisława Klimowicza.

„Grube ryby”i samorządowcy

Jednym z punktów obchodów święta była tzw. „Decha Karpia”. Traktowana jako reklama „Dżentelmenów Samorządu” na jeziorach Kółka Raduńskiego za wkłady i sukcesy w rozwój kanalizacji, ochrony linii brzegowej jezior i ogólny rozwój infrastruktury turystycznej. W ramach tej inicjatywy do jeziora wpuszczono 10 dużych karpi. Aktu wpuszczania „grubych ryb” do jeziora dokonali m.in. radny SSWP Dariusz Męczykowski, starosta kartuski Bogdan Łapa, przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Mieczysław Woźniak. Ponadto burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński czy wójt gminy Chmielno Michał Melibruda. Dorodne karpie ważyły od 2,2 do 4 kg, a każdy kto złowi jedną z tych ryb w ciągu dwóch lat, otrzyma zezwolenie wędkarskie o wartości 1000 zł.

Konkurs kulinarny po raz pierwszy

W tym roku organizatorzy wprowadzili jeszcze jeden nowy element w tym wędkarskim spotkaniu. Konkurs kulinarny którego celem było pokazanie jak smakują ryby  z kaszubskich jezior. Jego uczestnicy mieli przygotować sielawę i inne ryby szlachetne w zalewie octowej. Do konkursu zgłosiło się pięciu chętnych. Ich ofertę oceniało jury w składzie Dariusz Męczykowski radny SSWP ,Anna Czapiewska i Anna Jarecka.

-Mieliśmy dylemat kogo wybrać bo wszystkie potrawy były na 6-tkę. Stąd to konsumenci oceniali i ich głosy zadecydowały-wyjaśnia werdykt jury jego przewodniczący D.Męczykowski.

Ostatecznie puchar powędrował do lokalu „U Boryny” w Zaworach. Kolejne miejsce zajęli ”Checz Kaszubska „ z Chmielna i smażalnia „U Edzia” z Ostrzyc.

Szczytny cel – szlachetne przesłanie

Święto Ryby Jeziornej miało też za zadanie zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie jezior w głębszych ich obszarach, co jest efektem braku kanalizacji i niekontrolowanej migracji ścieków w niektórych rejonach nadjeziornych. Procesowi temu, który doprowadza także do powstawania stref beztlenowych w jeziorach, sprzyja także coraz większa ekspansja turystyki. Warto również zaznaczyć że głównym celem Spotkań Wędkarskich w Ostrzycach jest ochrona  środowiska ,walka o czyste wody, lasy i jeziora.

B.M.+D.T.

Komentarze