Wokół nas

Region. Żołnierze WOT angażują się w pomoc uchodźcom

Pomorscy terytorialsi wspierają działania władz w relokacji uchodźców z Ukrainy. Na chwilę obecną z 7 Pomorskiej Brygady OT zaangażowanych jest 40 żołnierzy, którzy są dyspozycyjni przez całą dobę 7 dni w tygodniu.

W województwie pomorskim funkcjonuje dziewięć grup wsparcia relokacji uchodźców. Służbę pełni łącznie 40 żołnierzy. Oprócz tego są angażowani przez wojewodę do wsparcia podczas przyjazdu pociągów z kolejnymi uchodźcami z granicy wschodniej na dworce kolejowe w Gdańsku i Gdyni. Na miejscu żołnierze pomagają zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym, z dużą ilością bagaży. Dzięki temu uchodźcy mogą sprawnie opuścić pociąg, a następnie są kierowani do autobusów, które rozwożą ich do wskazanych lokalizacji.

Żołnierze ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego są zaangażowani w obsługę infolinii wojewody przeznaczoną dla uchodźców. Wspierają funkcjonowanie punktu recepcyjnego w Domu Harcerza w Gdańsku oraz punktów przy Dolnej Bramie w Gdańsku, na Dworcu Głównym PKP, Stadionie Miejskim oraz w hali w Gdańsku. Realizują również zadania w punkcie informacyjnym w Gdyni.

Ogromne zaangażowanie terytorialsów

Na miejscu, wspólnie z wolontariuszami i harcerzami pomagają w ustalaniu wolnych miejsc noclegowych, udzielają wsparcia, pomocy w wydawaniu wody, jedzenia, odzieży, artykułów pierwszej potrzeby, rejestrują uchodźców. Przewożą ich do punktu recepcyjnego.

– Terytorialsi wspierają też władze powiatu kościerskiego, gdzie w zeszłym tygodniu do ośrodków w Garczynie i Wygoninie trafiło ponad sto dzieci z domów dziecka z Ukrainy. Żołnierze pomagają w opiece, realizują zadania logistyczne, dbają o bezpieczeństwo przebywających tam dzieci – tłumaczy por. Tomasz Klucznik oficer prasowy 7 PBOT

Do tej pory udzielono pomocy około czterem tysiącom uchodźców z województwa pomorskiego. W całej Polsce podobne zadania realizuje obecnie 1,5 tys. terytorialsów.

Nad/opr.red

Foto: DWOT
Foto: DWOT
Foto: DWOT

Komentarze