Gmina Kościerzyna Kultura Wokół nas

Skorzewo. Święto Plonów Gminy Kościerzyna. Tu tradycja współgra z nowoczesnością

Świętowanie rozpoczęła msza dziękczynna, a później realizowany był starannie dobrze znany wszystkim dożynkowy ceremoniał. Zaś festyn wypełniła dobra zabawa i poczęstunek, dzięki dobrze przygotowanej szerokiej ofercie atrakcji: od gastronomii przez konkursy po estradowe występy.

Do zgromadzonych w skorzewskim kościele parafian, gości, władz gminy i sołectwa zwrócił się proboszcz ks. Marian Dziadowicz

– Razem z nami wszystkimi pragnę składać dobremu Bogu dziękczynienie za tegoroczne plony i prosić o błogosławieństwo, abyśmy mogli te dary spożywać do woli – mówił.

Razem z nim mszę dożynkową odprawili proboszczowie: Mirosław Węsierski, Ryszard Bała i ks. prałat Mariann Szczepiński.  To on wygłosił homilię, w której przypomniał jak to 39 lat temu jako proboszcz tej parafii uczestniczył w dożynkowym świętowaniu. Poświęcono dziewięć  koron żniwnych.

Dożynkowa tradycja

Druga część dożynek rozpoczęła się od złożenia na ręce gospodarza – wójta gminy, bochna chleba przez starostów dożynkowych. Byli nimi Teresa i Stanisław Szulferowie, którzy od 44 lat prowadzą tu 16 hektarowe gospodarstwo hodując bydło i trzodę chlewną. Wójt Grzegorz Piechowski podziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę.

– Codziennie spotykamy się w gronie rodzinnym przy stole, aby dzielić się chlebem. Pamiętajmy, że mamy go m in. dzięki pracy rolnika.

Włodarz gminy wspomniał również o wojnie na Ukrainie, o pomocy dla jej mieszkańców i odniósł się do przyszłości.

– Ten trudny czas wymaga od nas, abyśmy budowali wspólnotę opartą na silnych fundamentach – wierze. Tworzyć wspólnotę, która będzie się starała żyć zgodnie z tradycją, kulturą i historią miejsca, z którego się wywodzi.

Do uczestników dożynek zwrócił się również Andrzej Bober – Przewodniczący Rady Gminy.  Następnie  podzielono chleb i poczęstowano nim uczestników dożynek. Społeczny doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski odczytał list od głowy państwa z podziękowaniami dla rolników i życzeniami. Życzenia rolnikom złożyła również Danuta Rek radna Sejmiku Pomorskiego.

Medale, nagrody i podziękowania dla rolników

Na zakończenie części oficjalnej przedstawiciele samorządu oraz P. Karczewski wręczyli rolnikom odznaczenia przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je: Jerzy Bogdan, Roman Chrapkowski, Jan Eron, Józef Jakubek, Andrzej Lemc, Stanisław Szufler, Celina Wanta i Zenon Wanta.

 Z okazji rolniczego święta wójt G. Piechowski wręczył zasłużonym rolnikom nagrody oraz bony towarowe o wartości 1000 zł. Trafiły one do: Wojciecha Klaman, Tadeusza Plata, Piotra Gruchały, Witolda Nakielskiego, Władysława Makurata, Wojciecha Łangowskiego, Ireny i Czesława Pobłockich, Agnieszki Ramczykowskiej, Jana Zdrojewskiego i Wojciecha Formela

Atrakcje festynu dożynkowego

Licznie zebrani mieszkańcy mieli okazję spróbować specjałów kaszubskich na stoiskach gastronomicznych i tym przygotowanym przez ,,Aktywne Kaszubki”. W tym czasie komisja dokonywała oceny wieńców wyplecionych przez poszczególne sołectwa. Zwyciężył wieniec wykonany przez sołectwo Kaliska Kościerskie. Drugie miejsce zajęło sołectwo Kłobuczyno, a trzecie Loryniec. Można było także wziąć udział w loterii fantowej oraz podziwiać  występy artystyczne od Kaszubskich Nutek z Nowego Klincza, po uzdolnionych  muzycznie uczniów z miejscowej szkoły. Dzieci do woli mogły korzystać z dmuchańców, a dorosłym zaproponowano m in. konkurs strzelecki zorganizowany przez Kościerskie Bractwo Kurkowe. Najlepsze oko miał i kura zdobył Tomasz Dargacz. Tłumy przybyły na występ atrakcji tegorocznego festynu grupy CamaSutra. 

Dariusz Tryzna

Komentarze