Rolnictwo

Spadkobiercy dziedzictwa Wincentego Witosa

Lubań. Finał wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

W dniu 10. grudnia w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbył się finał wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych oraz XX Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy w Rolnictwie. Do ścisłego finału zakwalifikowało się dwóch przedstawicieli z powiatu kartuskiego.

Na starcie stanęło 37. uczestników wyłonionych w eliminacjach powiatowych.

Olimpiada zrealizowana została we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Gdańsku oraz Okręgowym Inspektoratem Pracy w Gdańsku a lista sponsorów nagród obejmuje najważniejsze instytucje państwowe i samorządowe, związane z rolnictwem i przemysłem rolnym. Puchary ufundował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Olimpiadę otworzył gospodarz ośrodka, dyrektor PODR w Lubaniu Andrzej Dolny, który przywitał uczestników i podkreślił znaczenie olimpiady.

Szeroki zakres tematyki konkursowej. Dwóch naszych w finale

W pierwszym etapie rywalizacji, młodzi rolnicy zmierzyli się z testem składającym się z 60 pytań z niezwykle szerokiego spectrum zagadnień, obejmującego tematykę produkcji roślinnej,  zwierzęcej,  OZE, ochrony  środowiska,  ekologii,  mechanizacji,  BHP,  ekonomiki rolnictwa, PROW, przedsiębiorczości i WGD. Do ścisłego finału zakwalifikowało się pięciu uczestników z najwyższą liczbą punktów z testu, którzy reprezentować będą województwo pomorskie w finale krajowym, jaki odbędzie się w Kielcach w marcu 2020 r. W części ustnej finaliści odpowiadali na wylosowane pytania, stając przed komisją konkursową. Ostatecznie w pierwszej piątce znalazło się dwóch przedstawicieli powiatu kartuskiego. Michał Smentoch zajął drugie miejsce a Artur Tusk czwarte. Trzecie miejsce zajął Piotr Kurowski z powiatu starogardzkiego. Zwyciężył Wojciech Gierszewski z powiatu człuchowskiego, który nie krył zaskoczenia

Laureaci mają głos

– Startuję w tych olimpiadach od siedmiu lat i ostatnio czegoś mi brakowało. W tym roku udało się wejść do finału z piątego miejsca a w finale pokonałem wszystkich. Jest to moje drugie zwycięstwo w olimpiadzie wojewódzkiej. Start w konkursie mobilizuje do zapoznawania się ze wszystkimi nowościami, także w dziedzinie prawa, które nas mocno ogranicza – powiedział   W. Gierszewski.

Podobny pogląd co do rozwoju osobistego zaprezentował Michał Smentoch.

– Start w Olimpiadzie to jest bardzo duży bodziec do tego, żeby pogłębiać swoją wiedzę,  gdyż pojawiają się tematy, które niekoniecznie związane są z pracą na roli. Te inne dziedziny wiedzy są pewnym impulsem, do tego, żeby wszechstronnie się rozwijać. A nie mając takiego impulsu, człowiek zazwyczaj poprzestaje na tym co wie. Dlatego olimpiada ta jest też trampoliną do wiedzy i rozwoju osobistego – powiedział nam Michał Smentoch ze Starej Huty w gminie Sierakowice.  

BHP w rolnictwie jednym z priorytetów

Jak co roku odbył się także finał Wojewódzki XX Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy w Rolnictwie. Wzięło w nim udział 35 laureatów eliminacji powiatowych Olimpiady. W części pisemnej zawodnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań z zakresu wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy w rolnictwie.

Do finału ustnego zakwalifikowało się 5 uczestników z najwyższą liczbą punktów z testu. W tej części finaliści odpowiadali na wylosowane pytania przed komisją konkursową.

Zwyciężył Jakub Potulski z powiatu starogardzkiego przed Adrianem Gierszewskim z powiatu człuchowskiego i Marcinem Krawcowem także z powiatu człuchowskiego.

BM

Komentarze