Gmina Sulęczyno OSP Samorząd

Sulęczyno. Zebranie OSP. „Dziękujemy za Waszą dyspozycyjność powyżej przeciętnej”

Coroczne zebranie sprawozdawcze jest okazją do pokazania z jednej strony zaangażowania sulęczyńskich druhów, a z drugiej strony oparcia, jakie mają oni wśród mieszkańców. Uczestniczy w nim zawsze szeroka reprezentacja miejscowego społeczeństwa.

W spotkaniu wzięli udział wójt Bernard Grucza i skarbnik gminy Paweł Trzebiatowski. Władze pożarnicze reprezentowali: dh Andrzej Roda, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP, dh Edmund Kwidziński, dyrektor Zarządu Biura Wojewódzkiego oraz mł. bryg. Leszek Formela, zastępca komendanta powiatowego. Gośćmi sulęczyńskich druhów byli: senator Stanisław Lamczyk i Jerzy Barzowski, radny Sejmiku Pomorskiego, Piotr Fikus, wicestarosta kartuski oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz Maciej Kostka. W zebraniu uczestniczyli również: dyrektorki szkół w Sulęczynie i Podjazach, radni, sołtysi, duchowni z sulęczyńskich parafii oraz Jarosław Rudnik, nowy kierownik Posterunku Policji w Sulęczynie.  

Początek spotkania wypełniło wyjątkowe wydarzenie – przysięga dziecięcej drużyny pożarniczej.

Podsumowanie 2022  

Zebranie poprowadziła Anna Słupikowska, dyrektor sulęczyńskiej szkoły. Ze sprawozdania naczelnika jednostki dha Kazimierza Glinieckiego wynika, że na koniec ubiegłego roku jednostka miała 67 druhów czynnych, 8 honorowych i 16 wspierających, razem daje to 94 członków. Jej wizytówka – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy 30 osób. W jednostce funkcjonuje drużyna kobieca w składzie 10 osób.

W ubiegłym roku odnotowała ona udział w 96 akcjach. Pożarów było 31, a 63 to miejscowe zagrożenia. Jednostka jest dumna z osiągnięć swojej drużyny żeńskiej MDP. Startując w zawodach powiatowych zdobyła pierwsze miejsce, a w zawodach wojewódzkich w systemie CTiF wywalczyła drugie miejsce.

W ubiegłym roku jej członkowie zaangażowali się też w szereg działań na rzecz gminy i jej mieszkańców. Najważniejsze z nich to renowacja kapliczki, udział w ogólnopolskim turnieju wiedzy pożarniczej, czy zabezpieczenie pielgrzymki do Sianowa.

Podziękowania dla sponsorów jednostki

W trakcie zebrania prezes jednostki dh Robert Roda podziękował drobnymi upominkami piątce najbardziej aktywnych druhów. Przekazane zostały na rzecz jednostki kamizelki taktyczne ufundowane przez Marcina Krefta. Prezes podziękował również właścicielowi firmy Wiking Adamowi Litwin za przeprowadzenie szkolenia dotyczącego wozu bojowego Volvo i za przekazanie druhom w nim uczestniczącym bluz polarowych. Takich podziękowań z jego strony wobec wielu innych sponsorów było znacznie więcej.

Podziękowania dla jednostki

Końcówka spotkania to wystąpienia gości, którzy jednym głosem dziękowali władzom jednostki i jej członkom za poświęcenie w służbie. Wyróżnił druhów senator S. Lamczyk, a wicestarosta P. Fikus podziękował za wzorowe realizowanie obrony przeciwpożarowej w tym obszarze powiatu. Radny SSWP J. Barzowski ponownie oferował swoje wsparcie dla jednostki i samorządu.

– Bardzo serdecznie Wam dziękuję za to co robicie dla mieszkańców. Dziękuję sponsorom jednostki. Jako wójt staram się, aby współpraca z naszymi jednostkami OSP układała się jak najlepiej. Życzę Wam tyle samo wyjazdów i powrotów – kończył swoje wystąpienie wójt B. Grucza.

Podziękowania druhowie usłyszeli również od E. Kwidzińskiego, prezesa Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach i mł. bryg. L. Formeli, reprezentanta Komendy Powiatowej PSP.

– Wasza jednostka w rzeczywistej weryfikacji gotowości bojowej, czy to w nawałnicy z 2017 roku, czy tegorocznych, lutowych wichurach pokazała zawsze swoją gotowość. Miałem okazję sam to sprawdzić. I wtedy i teraz nie zawiedliście. U Was zawsze jest pełna obsada. To Was wyróżnia i za tę Waszą dyspozycyjność powyżej przeciętnej chciałbym Wam serdecznie podziękować – mówił m.in. mł. bryg. L. Formela, zastępca komendanta powiatowego.  

D. Tryzna

Komentarze