Gmina Szemud Kultura

Szemud. Sesja budżetowa, cz. 1

Uroczysta część sesji pełna gości i świątecznych akcentów

Szemudzkie Centrum Kultury w piątkowe przedpołudnie zamieniło się w gościnną salę, w której odbyła się wigilia samorządowa. Taka po „szemudzku”. Z dostojnymi gośćmi, przypomnieniem tradycji świątecznych regionu, humorem i podziękowaniami. Podsumowaniem jej był opłatek i śpiewanie kolęd.

W świątecznie wystrojonej sali razem z radnymi gminy i jej władzami do uroczystej sesji zasiedli Wicewojewoda Emil Rojek i wicestarosta wejherowski Witold Reclaf z dyrektorami wydziałów urzędu.

Ireneusz Czarnowski, Przewodniczący Rady Gminy powitał księży z proboszczem szemudzkiej parafii ks. dr hab. Robertem Kaczorowskim na czele, przedstawicieli wielu instytucji i stowarzyszeń działających w powiecie i  samej gminie.

Gmina Szemud wśród przodowników w województwie

W swoim sprawozdaniu wójt gminy Ryszard Kalkowski wspomniał o wielu wydarzeniach, czasami nawet rangi ogólnopolskiej, które miały miejsce na terenie gminy. Mocno zaakcentował aktywność, która ma miejsce w Gminnym Centrum Kultury. Podziękował m.in. Aleksandrze Perz za przygotowywane spektakle, a pracownikom urzędu za zaangażowanie się w przygotowanie tak wielu wydarzeń. Opowiedział o zakończonych w ostatnim czasie inwestycjach, pozyskanych dofinansowaniach zewnętrznych, nie omieszkując poprosić w charakterystyczny dla siebie sposób o większą pomoc od województwa i powiatu.

Nawiązaniem do relacji wójta było wystąpienie Wicewojewody E. Rojka, który pochwalił działania inwestycyjne gminy jako nowatorskie i określił gminę Szemud jako przodownika w Województwie Pomorskim w dziedzinie transformacji energetycznej.

Przyznał, że przyjeżdża „tu zawsze z wielką przyjemnością, żeby uczestniczyć w kolejnych wydarzeniach kulturalnych, społecznych, czy gospodarczych”.

Sesja  z „niespodziankami”

Szemudzka wigilia samorządowa nie mogła się odbyć bez mocnych akcentów kaszubskich. Najpierw jasełka przedstawiły dzieci uczęszczające na język kaszubski z klas młodszych ze szkoły w Bojanie, pod kierownictwem nauczyciela Gracjana Fopke. Były kolędy po kaszubsku, w czasie których na sali harcowały „Gwiżdże”. Nie jeden z gości został wysmarowany sadzą.

Kolędowała też niedawno reaktywowana  sołecka grupa kolędnicza z Łebna.

W trakcie sesji był też uroczysty moment wręczenia aktów na nauczyciela mianowanego trójce pedagogom. Wcześniej wobec wszystkich złożyły one uroczyste ślubowanie.

Wójt R. Kalkowski wręczył również podziękowania dla uczennicy szkoły w Bojanie za jej sukces w „Dyktandzie Kaszubskim”, a kolejnej za to, że znalazła się w gronie laureatów regionalnego konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”.

Specjalne podziękowanie trafiło do Michała Chłopeckiego, prezes firmy z Bojana, dzięki któremu dwustu strażaków z gminnego OSP uzyskało przeszkolenie za darmo.

Wręczając mu nawiązał do specyfiki Szemuda.

 – Mówią, że nasza gmina jest bogata. Tym bogactwem są ludzie. Tacy ludzi jak wy wszyscy – mówił włodarz gminy zwracając się do obecnych.

Podsumowaniem uroczystej części sesji był opłatek i śpiewanie kolęd, które zainicjował ks. R. Kaczorowski.

D. Tryzna

Emil Rojek Wicewojewoda Pomorski:

Gmina Szemud rozwija się w sposób znakomity. Zawsze mam wielką przyjemność kiedy mogę  do gminy Szemud zawitać. Ucieszyć się z kolejnych wydarzeń, czy to  z kulturalnych, społecznych. Czy tak jak dzisiaj z wydarzeń otwarcia kolejnych inwestycji. Miałem dzisiaj przyjemność uczestniczyć w otwarciu zmodernizowanego obiektu związanego z uzdatnieniem wody. (-) Natomiast niewątpliwie jest to kolejny krok naprzód w kierunku transformacji i energetycznej i samodzielności energetycznej gminy. Wiem, że w porządku obrad będzie pojawiał się temat spółdzielni energetycznej. Jest to temat, który podejmują się  dzisiaj przodownicy, jeżeli chodzi o gminy w naszym województwie. Niewątpliwie jest to kierunek, którym podążają wszystkie gminy nowoczesne, które chcą samodzielnie  zaspokajać swoje potrzeby.

Komentarze