Kultura Powiat kartuski Wokół nas

Brusy. II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Kolęd. Wśród trzystu uczestników zespoły z Kaszub

W niedzielę 23 stycznia br. w Brusach w kościele pw. Wszystkich Świętych miał miejsce festiwal muzyki chóralnej i kolęd – wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim i dużym znaczeniu dla środowiska artystycznego. Był on wielką ucztą artystyczną dla występujących tu chórów, scholi i zespołów folklorystycznych. Zaszczyciły go obecnością znane w całym kraju postacie estrady. Uświetnił obchody 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Głównym organizatorem tego artystycznego wydarzenia był o. Arkadiusz Mirosław Czaja, franciszkanin, były artysta polskiej estrady, przy współpracy z ks. Janem Flaczyńskim, proboszczem parafii w Brusach. Pomocna w tym dziele okazała się też wspólnoty rodziców ministrantów z Orlika, pod kierunkiem Marii Mientka, Anity Daszkowskiej, Katarzyny Motylewskiej i Beaty Bruska – Włosek.

Pokazali bogactwo pieśni kolędowych

Festiwal rozpoczął się Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Rafała Grota, który wygłosił okolicznościową homilię. Wystąpiło w nim dziewięć zespołów. Chór „Oremus”, pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun.  Chór „Pięciolinia” z kaszubskiej miejscowości Linia, pod kierunkiem dyrygenta Jana Szulca. Z Brus chór „Lutnia”, pod kierunkiem dyrygenta Kazimierza Wierzchowskiego. Dalej kolejny chór „Bel Canto” ze Świecia nad Wisłą, pod kierunkiem dyrygentki Marioli Dreger. Schola „Dzieci i Młodzieży” z parafii pw. Wszystkich Świętych” z Brus, pod kierunkiem dyrygentki Anny Stoltmann. Kolejna schola „Dzieci i Młodzieży” z Leśna, pod kierunkiem dyrygentki Sylwii Chełmowskiej-Malich. Następna schola  to „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa, pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun. Zaśpiewał znany zespół folklorystyczny „Kaszuby” z pobliskiego Wiela i Karsina, pod kierunkiem dyrygenta Zbigniewa Studzińskiego. Wystąpił zespół dziecięcy „Małgorzata i Lidia Koszałka” z Załakowa. Łącznie w festiwalu wzięło udział blisko trzystu artystów z całej Polski.

Doceniona muzyka chóralna i jej twórcy

Wyróżnione zostały wszystkie występujące zespoły. Szczególną nagrodę, jaką przyznali organizatorzy, była „Bursztynowa Nuta”, którą wręczono dyrygentom Janowi Szulcowi za 40 lat pracy artystycznej i Honoracie Siergun za 35 lat pracy artystycznej.

Dorobek artystyczny dyrygentki Honoraty Siergun docenił, także Prezydent RP Andrzej Duda, który po koncercie za pośrednictwem delegata Piotra Karczewskiego, w dowód uznania, przekazał artystce nagrodę – obraz z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Organizatorzy Festiwalu w podziękowaniu przekazali Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie i Małżonce Agacie Kornhauser-Dudzie statuetkę „Kaszubskiego Anioła”, za promowanie muzyki chóralnej w Polsce. Twórczynią tejże nagrody jest znana i ceniona artystka ludowa Elżbieta Hamerska z Lubni k/Brus.

Koncerty zaproszonych gości

Wydarzenie to zaszczycił swoją obecnością piosenkarz i kompozytor Andrzej Rybiński z synem Kacprem Rybińskim, a także aktor teatralny i telewizyjny Paweł Burczyk z rodziną oraz światowej sławy mistrz iluzji Paweł Czaja. Rybińscy – ojciec i syn, na zakończenie festiwalu dali słuchaczom wspaniały koncert najpiękniejszych polskich kolęd.

W pierwszym koncercie, który miał miejsce na początku festiwalu, wszyscy artyści wraz ze słuchaczami, zaśpiewali wspólnie kilka kolęd, które były dedykowane jako podziękowanie i modlitwa dla pracowników służby zdrowia, dla służb mundurowych, troszczących się o nasze bezpieczeństwo, szczególnie na naszej granicy, a także w intencji wszystkich rodzin i osób chorych oraz o pokój na świecie. Poprowadzenie tego wyjątkowego i jakże szlachetnego koncertu kolęd, organizatorzy powierzyli Honoracie Siergun. Festiwal zgromadził wielu miłośników muzyki chóralnej, osoby duchowne, zakonne i franciszkanów świeckich oraz ludzi sprawujących władzę w Polsce.

Festiwal został zaliczony do wyjątkowego wydarzenia religijnego i kulturalnego. Organizacja festiwalu, jak i profesjonalny poziom występów uczestniczących chórów i scholi oraz zespołów folklorystycznych stały na wysokim poziomie.

Nad. red. Maria Mientka/ opr. D. Tryzna

Komentarze