Gmina Kartuzy Wokół nas

Kartuzy. Inicjatywa burmistrza M. G. Gołuńskiego. Kaszubska Ostoja poprowadzi bar mleczny

Dzisiaj tj. 21 lutego w obecności włodarzy miasta Kartuzy i wójta Chmielna oficjalnie został otwarty bar mleczny ,,Parkowa”. Skąd obecność samorządowców na tej uroczystości?

Po pierwsze inicjatorem biznesu jest sam burmistrz a poprowadzi go spółdzielnia socjalna, której członkami są te samorządy.

Bar otwarty został w pomieszczeniach dawnej kartuskiej biblioteki. Po  przeniesieniu się jej do budynku dworca PKP pomieszczenia przez dłuższy czas stały puste. Później na krótko funkcjonowała tu restauracja. Jednak biznes nie poszedł, bo pomieszczenie duże i zapewne opłaty również. Lokal ponownie długo świecił pustkami, a jego właściciel- miasto nic z tego nie miało. W covidowym czasie trudno było o najemcę. I tu z pomysłem wyszedł burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński, aby w lokalu otwarty został bar mleczny.

Od pomysłu po realizację

Poprowadzi go  Spółdzielnia Socjalna „Kaszubska Ostoja” w Kartuzach, której członkami są gmina Kartuzy i Chmielno. Dotacji na wyposażenie baru udzielił w wysokości 105 tys. zł Ośrodek Ekonomii Społecznej w Gdańsku. Ponadto przez okres sześciu miesięcy OWES będzie udzielał dotacji na pięć stanowisk pracy w barze.

– Ten rodzaj działalności gospodarczej, który łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne, nazywany jest ekonomią społeczną. Posiłki sprzedawane w barach mlecznych są tanie oraz dotowane z budżetu państwa. „Kartuski Bar Mleczny” zakupuje produkty z 40 proc. bonifikatą, dlatego też ceny dań nie są wygórowane – podkreślają władze gminy

Nazwa baru nawiązuje do restauracji „Parkowa” funkcjonującej tuż obok, w tym samym budynku, w latach PRL. W „Kartuskim Barze Mlecznym Parkowa” jest smacznie i tanio. Wszyscy chętni mogą już korzystać z jego oferty.

Nad/opr.red

Komentarze