Gmina Szemud Konkursy Wokół nas

Szemud. Zawody w kaszubską Baśkę o Szablę Niepodległości. Najbardziej prestiżowy turniej Baśki na Kaszubach

18 listopada szemudzki GCKSiR i Federacja Kaszëbë Baszka – Lës zorganizowali kolejną edycję turnieju, w którym główną nagrodą jest Szabla Niepodległości. Wzięło w nim udział prawie 100 uczestników.

Niedawno pisaliśmy o zakończeniu rozgrywek kaszubskiej Baśki w Sulęczynie. Ich organizatorzy z dumą podkreślali, że była to XX edycja tej gry i że jej rozgrywki na terenie powiatu kartuskiego ostały się tylko tu. Okazuje się, że w sąsiednim powiecie wejherowskim Baśka ma się o wiele lepiej. W gminie Szemud rozgrywki w tę grę karcianą trwają od wielu lat. Tak jest dzięki sprzyjającemu klimatowi jaki nadaje im Federacja Kaszëbë Baszka – Lës, na której czele stoi Ireneusz Paszke.

Zwycięzcy tegorocznego turnieju

Najbardziej prestiżowymi zawodami tej federacji jest turniej o Szablę Niepodległości, w którym jest ona główną nagrodą. W turnieju jest pięć rund po 40 rozdań. W tym roku zagrało prawie 100 Baśkarzy. Najlepszym nagrody i wyróżnienia zawodnikom wręczał wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Szabla w tym roku pojechała do Białogóry, skąd pochodzi zwycięzca zawodów w kategorii indywidualnej. Wśród pań pierwsze miejsce zajęła mieszkanka gminy Szemud Elżbieta Dąbrowska  z wynikiem 18 pkt. (+119). W turnieju udział wzięły trzy drużyny gminy Szemud, które zajęły miejsca: 6. Szemud Jelonek, 11. Szpica Szemud i 15. Na Wzgórzu Szemud. Drużynowo zaś wygrała ekipa Baśka Białogóra.