Powiat kościerski Szkolnictwo

Szkoły będą gotowe na matury w specjalnych warunkach

Powiat kościerski. Egzaminy maturalne w dobie koronawirusa

8 czerwca ruszają egzaminy maturalne. W tym roku z pewnością będą przebiegały inaczej niż w latach ubiegłych. Wiąże to się z koniecznością bardziej wytężonych przygotowań ze strony szkół i jednostek nimi zarządzającymi.

Zarząd powiatu kościerskiego już teraz zastanawia się nad tym, jak przygotować sale egzaminacyjne w poszczególnych szkołach średnich. Konieczne będzie zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. Póki co jednak czekają na wytyczne od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, które mają się pojawić w ciągu najbliższego tygodnia.

– Na pewno przygotujemy się do tych egzaminów w odpowiedni sposób – zapewnia wicestarosta Piotr Laska.

Czy będzie problem?

W większości szkół średnich w Kościerzynie raczej nie powinno być problemów z ilością pomieszczeń egzaminacyjnych. Jednak pod znakiem zapytania zostaje kwestia tego, jak z wymogami poradzi sobie Powiatowy Zespół Szkół nr 2. Przy „Budowlance” ruszyły prace nad nową halą sportową, a stara sala gimnastyczna, która do tej pory była wykorzystywana w trakcie matur została wyłączona z użytku. Starostwo bierze pod uwagę możliwość przeniesienia części egzaminów maturalnych do sali gimnastycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kościerzynie.

– To wszystko zależy od ilości uczniów podlegających danej komisji. Jeżeli nie zmieszczą się w swoich dużych klasach, to będziemy szukali innych rozwiązań – mówi P. Laska.

S.SZ wymogi bezpieczeństwa – dodaje.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i pracowników placówek oświatowych dyrektorzy opracują i wdrożą odpowiednie procedury. Poszczególne przedszkola kontaktują się z rodzicami w sprawie powrotu dzieci do przedszkoli.

S.SZ zenie swoich kwalifikacji: w zbiórkach szkoleniowych uczestniczyło 20 członków OSP i troje z MDP. Przeprowadzili też jedną pogadankę dla dzieci i młodzieży.

Wzbogacili się w sprzęt

Rok 2019 przyniósł strażakom z OSP Lipusz kilka zrealizowanych inwestycji. Największą był remont biura wraz z zakupem wyposażenia, który kosztował 5 800 zł. Zakupione zostało również umundurowanie za kwotę niemal 1500 zł. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony ZOSP RP, samorządu gminy Lipusz oraz innych instytucji możliwy był zakup aparatu powietrznego ochrony dróg oddechowych, którego wartość sięga 7 tys. zł oraz sprzętu multimedialnego za przeszło 8 tys. zł.

Po przedstawionych sprawozdaniach druhowie jednogłośnie przyznali absolutorium zarządowi jednostki.

S.SZ

Komentarze