Konkursy Powiat kościerski Wokół nas

Stare Pole. Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Bitwa Regionów”

Kościerskie KGW zdominowały pomorską edycję

Na dziesięć kół, które organizatorzy dopuścili do regionalnego etapu ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”, aż cztery pochodzą z powiatu kościerskiego. Werdyktem jury, „Kościerska Chata zdobyła I miejsce, a KGW Wąglikowice miejsce drugie. To świadczy o tym, gdzie tak naprawdę bije kulinarne serce Kaszub.

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Świadczy o tym fakt, że do jego piątej edycji zgłosiło się prawie 800 Kół Gospodyń Wiejskich z całego kraju. Odbywa się on na trzech etapach: weryfikacja zgłoszeń, eliminacje wojewódzkie i finał krajowy. Do półfinału wojewódzkiego zakwalifikowały się cztery koła z terenu powiatu kościerskiego: KSA „Kościerska Chata”, KGW Wąglikowice, KGW Górki i KGW Mały Klincz. Niestety ta ostatnia grupa nie zdołała dotrzeć na eliminacje, które odbyły się 15 czerwca w Starym Polu, podczas XXVI Żuławskich Targów Rolnych.

Trudne zadanie komisji

Jury konkursowemu przewodniczył utytułowany Mistrz Kuchni Tradycyjnej Andrzej Ławniczak, jednocześnie Sekretarz Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. Z ramienia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w składzie Jury znalazł się Zastępca Dyrektora OT w Pruszczu Gdańskim Rafał Karlikowski, a Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego reprezentowała Zastępca Dyrektora Oddziału w Starym Polu Bożena Korzańska.

W ocenie brali pod uwagę smak potrawy, ale również wierność dawnym recepturom, dobór naturalnych składników, formę podania i zgodność z miejscowymi tradycjami. Zadanie było tym trudniejsze, że podjęto się heroicznej próby porównania smaków pochodzących z różnych regionów województwa słynących z bogactwa tradycyjnej kuchni. O problemie przed jaką musiała stanąć komisja świadczyła duża liczba zaprezentowanych potraw. Na stół jury trafiły potrawy wykonane z gęsi, kaczki, kury, królika, ryb i runa leśnego.

Doceniona Halina Rogińska

Po długich naradach komisja rozstrzygnęła konkurs. Ich zdaniem najlepsze danie, jaki mieli okazję skosztować, zostało przyrządzone przez Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „Kościerska Chata”. Była to potrawka z kurczaka „Frikasy”.

– My robiliśmy całe danie od podstaw, na miejscu. Wszystkie produkty do niego były z naszej zagrody. Czy to warzywa, czy to masło no i oczywiście kura. Zwróciliśmy uwagę na sposób podania. Danie koniecznie musiało być odpowiednio udekorowane. O tym, że smakowało dobrze, wiemy od koleżanek z sąsiednich stanowisk, które przychodziły do nas, aby posmakować.  Z resztą jury werdyktem to potwierdziło – komentuje Halina Rogińska, prezes stowarzyszenia.

Drugie miejsce też dla Kościerzaków

To jednak nie jedyny sukces reprezentantów ziemi kościerskiej. Na drugim miejscu sklasyfikowano Koło Gospodyń Wiejskich z Wąglikowic, które przygotowało kaszubską kaczkę nadziewaną jabłkami i śliwką suszoną. Nagrody wręczyli im Podsekretarz Stanu MRiRW Ryszard Zarudzki oraz Dyrektor OT KOWR w Pruszczu Gdańskim Krzysztof Jaszczak. 

S.SZ

Komentarze