Gmina Sulęczyno Sport Szkolnictwo Wokół nas

Podjazy. Bieg „Tropem Wilczym’’. Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji społeczność szkoły w Podjazach wzięła udział biegu pn. Tropem Wilczym’’, który poświęconym był pamięci żołnierzy.

Patronem szkoły w Podjazach jest Danuta Siedzikówna ps. Inka. Działała będąc sanitariuszką w ramach 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, a w 1946 roku służyła w 1 szwadronie Brygady, który to podejmował działania na Pomorzu. Została skazana na karę śmieci za rzekome członkostwo w nielegalnej organizacji. Zginęła mając niecałe 18 lat. Podobnie jak Żołnierze Wyklęci stawiała opór przed podporządkowanie się najeźdźcom. Dlatego też w przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych szkoła uczciła ich pamięć.

Udana inicjatywa

Szkoła przystąpiła do projektu „Tropem Wilczym”. Dlatego nie galowo, a sportowo uczniowie rozpoczęli obchody tego dnia. Po uroczystym apelu z udziałem pocztu sztandarowego zapaleniu zniczy przy tablicy upamiętniającej Inkę oraz przy pomniku ofiar II wojny światowej nastąpiło oficjalne otwarcie akcji „Biegiem Tropem Wilczym”.

Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi, wśród których byli: Dorota Goitowska, sekretarz gminy, sołtys Maria Labuda, radny Ireneusz Zelewski, przyjaciel szkoły Jacek Leszewski i przewodnicząca Rady Rodziców Kinga Gruchała, udali się na wyznaczone miejsce zbiórki. Tam nastąpiła rozgrzewka oraz bieg podzielony na dwie grupy. Młodsi uczniowie z klas I-III przebiegli dystans ok. 850 m. Natomiast uczniowie z klas IV-VIII pokonali dystans 1963 m – odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Na linii mety czekali goście wraz z pielęgniarką, która czuwała nad bezpieczeństwem dzieci oraz dzielnicowy Posterunku Policji w Sulęczynie mł. asp. Radosław Kostuch. Sołtys z uśmiechem częstowała dzieci słodkościami. Po przemarszu do szkoły na uczniów czekała pyszna grochówka wraz ze słodkim poczęstunkiem.

Zwieńczeniem wydarzenia było rozdanie dyplomów oraz upominków dla uczniów.

SP/opr.red

Komentarze