Wokół nas

Regionalizm opiera się na tradycji i DK ją kontynuuje.

Dom Kultury i  Muzeum Ziemi Zaborskiej w Wielu, Gmina Karsin oraz Zrzeszeńcy z Wiela i Karsina zapraszają na 43. edycję Wielewskiego Turnieju Gawędziarzy. Organizatorzy mają nadzieję, że mimo Covid-19 liczny udział wezmą  w tym dwudniowym święcie mowy kaszubskiej  miłośnicy tego języka.

Wiele można by rzec, jest stolicą regionalizmu na Kaszubach południowych. Tu odbywa się kilka uznanych wydarzeń, które przyciągają od  lat regionalistów z całych kaszub i nie tylko. Nie wątpliwie należy do nich Wielewski Turniej Gawędziarzy. Z powodu Covid – 19 tegoroczny odbędzie się w nieco innym terminie niż zawsze. Pierwotnie  miał mieć bogatszą niż zazwyczaj oprawę dzięki pozyskaniu przez  Dom Kultury dodatkowych środków z programu EtnoPolska 2020.

-Turniej gawędziarzy ze względu na swój unikatowy i niszowy charakter, jako impreza popularyzująca gawędę- zanikający gatunek ustnego, wyjątkowo dobrze wpisujący się w założenie programu EtnoPolska. Uzyskanie dofinansowanie pomoże nam w promocji wydarzenia, uatrakcyjni Turniej zarówno dla jego uczestników-gawędziarzy, jak i odbiorców- widzów. W ramach otrzymanej dotacji przewidujemy m.in.przygotowanie ogólnodostępnych warsztatów sztuki ludowej podczas drugiego dnia imprezy nad Jeziorem Wielewskim – mówiła na początku marca Justyna Piekarska dyrektor placówki.

Program tegorocznego wydarzenia

Turniej zacznie się w sobotę o godzinie 15.00. Na ten dzień zaplanowano turniejowe zmagania i prezentacje gawęd. Przewidziany jest jarmark sztuki ludowej.

W niedzielę, 23 sierpnia uroczystości rozpocznie się o godz.10 mszą świętą w kościele pw. św. Mikołaja w Wielu. O godz. 14 odbędzie się przemarsz ulicami Wiela do pomników Patronów. Właściwa uroczystość odbywać się będzie na scenie nad Jeziorem Wielewskim i rozpocznie się o 15:00. Tego dnia w planie są: warsztaty malowania na szkle oraz zdobienia ceramiki, promocja płyty z gawędami Anny Gliszczyńskiej, Joanny Jester i Karoliny Keler, występ Zespołu „Kaszuby” z Wiela i Karsina oraz koncert zespołu „Zgrywańce”. Nadal będzie trwał jarmark sztuki ludowej.

Turniej i wszystkie wydarzenia towarzyszące odbędą się w reżimie sanitarnym. Wszyscy uczestnicy imprezy zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk i zachowywaniu dystansu społecznego.

 Redakcja

Komentarze