Gmina Szemud Kultura Wokół nas

Warszawa. Dożynki Prezydenckie. Delegacja gminy Szemud na Dożynkach Prezydenckich

W dniach 22-23 września w Warszawie odbyły się coroczne Dożynki Prezydenckie. Województwo pomorskie reprezentowała na nich delegacja gminy Szemud. Udział w tym wydarzeniu był świetną okazją do promocji kultury kaszubskiej.

Na czele delegacji stanęli: wójt Ryszard Kalkowski i przewodnicząca rady Aleksandra Perz oraz starostowie dożynek wojewódzkich Justyna i Damian Lange. Pojechała sołtys Głazicy Maria Nowicka oraz sołtys Grabowca i radna Beata Baranowska, oraz muzycy kapeli kaszubskiej.

W pierwszy dzień dożynek odbył się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, którego celem jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi. Wśród czternastu wieńców, które stanęły do konkursu znalazła się korona żniwna sołectwa Głazica, z którą przyjechała delegacja. Wyróżniała się na tle pozostałych choćby herbami sołectw misternie wykonanymi z ziaren różnych zbóż.

– W naszej gminie jako jedynej w kraju sołectwa mają swoje herby. Wszystkie one zostały umieszczone na koronie żniwnej, która reprezentowała gminę. Intrygowały oglądających. Zapytała o nie nawet sama Pierwsza Dama, która prawidłowo odczytała przesłania jakie prezentuje nasza korona żniwna – mówi wójt R. Kalkowski.

Przyciągali kaszubszczyzną

Prezentacja wieńców dożynkowych była też okazją do pokazania specyfiki regionu. Stąd też wszyscy członkowie wystąpili w strojach kaszubskich, a na stoisku zabrzmiała po kaszubsku znana w regionie piosenka. Było to bardzo autentyczne. Może dlatego Pierwsza Dama podczas wręczania dyplomów za udział w konkursie zatrzymała się przy stoisku i zagrała na burczybasie. Podczas prezentacji na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego stoisko województwa pomorskiego odwiedził minister rolnictwa Robert Telus. Była też okazja do spotkania z byłym ministrem rolnictwa Krzysztofem Ardanowskim, obecnie członkiem gabinetu prezydenta.

Wspólne Święto Plonów rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej odprawionej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Następnie w asyście artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, para prezydencka przeszła w korowodzie dożynkowym na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego. Tu główną częścią uroczystości było przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy który świętował wraz z rolnikami, zapewniając ich o nieprzerwanym wsparciu polskich władz udzielanym naszym rolnikom.

– Dla nas, dla gminy Szemud wyjazd na Dożynki Prezydenckie, a wcześniej pobyt na Dożynkach Jasnogórskich to było kolejne duże wyróżnienie po Dożynkach Wojewódzkich. Stąd staraliśmy się jak najlepiej zaprezentować tam nasz region, naszą kaszubską kulturę. Dziękujemy marszałkowski pomorskiemu za pomoc finansową w organizacji tych wyjazdów – podsumował włodarz gminy Szemud R. Kalkowski.

BM

Komentarze