W minioną sobotę do Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie zjechały hafciarki i hafciarze z całego Pomorza. Tu w miejscu, które za sprawą Norbertanek jest kolebką haftu kaszubskiego, miał miejsce tegoroczny Salon Haftu Tradycyjnego.
Organizatorami wydarzenia jest żukowski OKiS, gmina i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Stąd zebranych w Spichlerzu powitała Aleksandra Rogalewska – Kania, dyrektorka OKiS. Zaś wydarzenie otworzyli przednik ZKP Jan Wyrowiński i gospodarz terenu burmistrz Wojciech Kankowski. Wagę tegorocznego Salonu podkreślała obecność Jarosława Sellina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczestnicy Salonu: miłośnicy hafciarstwa, regionaliści, samorządowcy mogli wysłuchać interesujących prelekcji na temat „Haftów historycznych na Pomorzu z klasztorów, dworów i mieszczańskich domów”, prezentowane przez dr Beatę Sztyber z Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz o „Złotnicy kaszubskiej”, którą zaprezentowały Danuta Niechwiadowicz i Kamila Soroko.
Wyjątkowym momentem podczas tego wydarzenia było wręczenie nestorce hafciarstwa żukowskiego Marii Płotce Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył J. Sellin. Uhonorowana otrzymała również specjalne gratulacje od reprezentantów samorządu gminnego i powiatowego. Medal dla M. Płotki był docenieniem jej pasji i wkładu w żukowską sztukę haftu. Wniosek o jego przyznanie złożył Piotr Jeliński, prezes Fundacji Skansenu Pszczelarskiego.
Połączyli tradycję z nowoczesnością
Po wystąpieniach obecni przeszli do Ośrodka na otwarcie wystawy pokonkursowej XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego im. Edmunda Szymikowskiego w Lini. Uczestnicy mieli także okazję zanurzyć się w nieistniejącym już klasztorze żukowskich norbertanek dzięki technologii VR. Całe wydarzenie okraszone było wspaniałą muzyką na żywo, którą zaprezentował zespół VOLSTAR, a poczęstunek przygotowany przez KGW Niestępowo dopełnił niezapomniany klimat tego dnia.
Takie wyjątkowe spotkania pokazują, że tradycje hafciarskie żyją w sercach wielu ludzi i są nadal pięknie pielęgnowane. To wielka okazja do wspólnego dzielenia się pasją i sztuką haftu, która wciąż łączy ludzi w wyjątkowy sposób.
Nad/opr.red