W gminie Sierakowice już drugi rok z kolei nie było centralnych dożynek gminnych. Zamiast jednego, wspólnego święta plonów odbyły się dożynki parafialne w Tuchlinie i Gowdilinie. Przed nami dożynki w Załakowie, Mojuszu i Puzdrowie.
Zaczęła parafia w Tuchlinie już 21 sierpnia. Uroczystą mszę św. dziękczynną odprawił ks. Jarosław Dunajski, proboszcz parafii. Starostami dożynek byli Magdalena Golon-Klawikowska i Zbigniew Klawikowski. To oni przekazali bochen chleba na ręce gospodarza – sołtysa wsi Wojciecha Koszałki. Wśród dożynkowych gości widać było m.in. wójta gminy Tadeusza Kobielę. Mimo deszczowej pogody dożynkowa biesiada okazała się udana, ponieważ na tych, którzy przybyli czekał poczęstunek, różne konkursy z nagrodami i wiele atrakcji.
Świętowanie w Gowidlinie
Następne dożynki odbyły się 28 sierpnia w parafii pw. NP NMP w Gowidlinie. Świętowały tam sołectwa: Borowy Las, Gowidlino, Kowale, Smolniki i Stara Huta. Ich korony żniwne oraz dary jeszcze przed mszą poświęcił proboszcz ks. Tadeusz Olszewski. Podczas dziękczynnej mszy na jego ręce starostowie dożynkowi Anna i Stefan Ruszewscy złożyli bochen chleba. Po nabożeństwie jego uczestnicy przeszli w dożynkowym korowodzie na górne boisko. Tutaj na najmłodszych czekały dmuchańce, z których można było korzystać za darmo. Dzieci mogły również uczestniczyć w wielu konkursach specjalnie dla nich zorganizowanych. W rywalizacji sołectw na wesoło zmierzyli się również dorośli. Było m.in. toczenie balotów słomy czy cięcie drewna. Festynowi dożynkowemu towarzyszył turniej ,,Baśki’’. Zwycięzców poszczególnych rywalizacji nagrodziła Jolanta Dyszer, sołtys Gowidlina. Festyn uświetnił występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice” i Kabaret Kuńda. Zakończyła go potańcówka.
UG/opr.red
Starostowie dożynek w Tuchlinie
Magdalena Golon-Klawikowska i Zbigniew Klawikowski z Tuchlinka. Pan Zbigniew prowadzi gospodarstwo rolne od 20. lat. Obecnie gospodaruje na prawie 20 hektarach. Produkcja rolna została ukierunkowana na bydło mięsne. Starostowie posiadają stado bydła mięsnego rasy Charolaise będące pod oceną użytkowości mięsnej Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Pan Zbigniew jest zaś także Członkiem Zarządu Grupy Producentów Rolnych „Wołowina Pomorska”. Pani Magda z wykształcenia jest pedagogiem i obecnie zajmuje się wychowaniem córek: Wiktorii i Leny, ale planuje wrócić do pracy w zawodzie.
Starostowie dożynek w Gowidlinie
Anna i Stefan Ruszewscy mieszkają w Kowalach, gdzie prowadzą gospodarstwo rolne oraz wychowują pięcioro dzieci – Martę, Sandrę, Agatę, Michała i Joannę. Rolnictwo jest podstawowym źródłem utrzymania rodziny. Gospodarują na powierzchni prawie 27 hektarów, a główną gałęzią działalności gospodarstwa jest hodowla trzody chlewnej oraz bydła opasowego.