Powiat kartuski Wokół nas

Powiat kartuski. Nagrody Haliny Ewy Buchacz. Rozszerzyła współzawodnictwo z Sierakowic na cały powiat

W ubiegły piątek, w kartuskim starostwie Halina Buchacz po raz pierwszy wręczyła nagrody dla najlepszych uczniów z języka kaszubskiego ze szkół całego powiatu kartuskiego. To pokazuje, że fundatorka coraz bardziej angażuje się w funkcjonowanie nagrody.

Halina Ewa Buchacz od piętnastu lat nagradza uczniów mających wysokie wyniki w nauce języka kaszubskiego w szkołach podstawowych gminy Sierakowice. Nagroda ta jest wręczana na ostatniej sesji Rady Gminy w danym roku. Przez ten czas stała się ona tradycją. W tym roku formuła nagrody została przez fundatorkę poszerzona.

28 stycznia, w starostwie kartuskim w reżimie sanitarnym miało miejsce wręczenie nagród finansowych dla uczniów szkół podstawowych z terenu całego powiatu kartuskiego, którzy najlepiej uczą się języka kaszubskiego. Fundatorce towarzyszyli starostowie kartuscy Bogdan Łapa i Piotr Fikus.

Gratyfikacja pieniężna, jak i dyplom trafiły do trzech absolwentek i dwóch uczennic szkół średnich.

Pięć laureatek

Wśród wyróżnionych absolwentek znalazły się: Joanna Czapp, uczęszczająca Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, Agnieszka Gliniecka niegdyś uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach oraz Alicja Tomaczkowska absolwentka Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie. Z kolei wśród nagrodzonych uczennic jest Julia Tusk i Weronika Konkol. Obie wciąż uczą się w ZSO w Kartuzach.

– Jak wiemy, nagrody wręczane przez panią Buchacz przyznawane są za zaangażowanie i sukcesy w poznawaniu i praktykowaniu języka oraz kultury kaszubskiej. Fundatorka docenia dumnych ze swych korzeni młodych ludzi, dla których kaszubskość jest fundamentalną częścią ich tożsamości i być może sposobem na życie – podsumowują władze powiatu.

SP/opr.red

Komentarze