Kickboxing.
Adam Kryszewski brązowym medalistą Mistrzostw Świata seniorów w Kickboxingu Low-kick.
Wielkim sukcesem zakończył się start zawodnika KKK Rebelii Kartuzy Adama Kryszewskiego w Mistrzostwach Świata w Kickboxingu, które odbyły się w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie. Wychowanek trenera Patryka Zaborowskiego, w brawurowym stylu sięgnął tam po brązowy medal, w najliczniej obsadzonej kategorii wagowej – 75 kg.
Adam Kryszewski – mieszkaniec Kalisk w gminie Kartuzy, zadebiutował w imprezie tej rangi. Jego start był też pierwszym startem przedstawiciela Kartuz w formule ringowej w historii klubu. W kategorii wagowej 75 kg, zameldowało sie aż 22 najlepszych kickbokserów świata w formule Low-kick.
W pierwszej walce Adam zmierzył się z reprezentantem Izraela. Początek walki był niesamowicie trudny. Przeciwnik stawiał mocny opór, lecz w trzeciej rundzie nasz zawodnik trafił Hebrajczyka piekielnym prawym prostym, po którym ten wprawdzie wstał, kiedy sędzia doliczył do ośmiu, jednak później był już tylko cieniem samego siebie. W efekcie Adam przejął całkowitę kontrolę nad pojedynkiem i zasłużenie go wygrał.
W kolejnej rundzie Kryszewski trafił na reprezentanta Kazachstanu. Ten pojedynek także był niesamowicie trudny, zresztą jak wszystkie walki na Mistrzostwach Świata. Jeszcze pięć sekund przed końcem pojedynku Adam przegrywał na punkty 1:2. W ostatnich sekundach, korzystając z podpowiedzi trenerów, wykonał niskie kopnięcie, za które sędziowie przyznali punkty. W rezultacie rzutem na taśmę, ten pojedynek także zakończył się zwycięstwem mieszkańca gminy Kartuzy.
Kolejne walka to spotkanie z reprezentantem Czarnogóry, decydujące o wejściu do strefy medalowej. Czarnogórzec w dotychczasowych pojedynkach wręcz demolował swoich rywali. Jednak po zakończeniu swojej ostatniej walki, okazało się, że ma złamaną rękę. W efekcie tej poważnej kontuzji, do walki z Polakiem nie przystąpił.
Ostatnie starcie Adama to konfrontacja z zawodnikiem z Azerbejdżanu. Już od samego początku nacechowana była sporą dominacją rywala z Kaukazu. Wprawdzie pierwsze dwie rundy zakończyły się niewielką przewagą Azera, jednak w trzecim starciu pokazał on, że jest wyraźnie lepszy i wygrał pojedynek z zawodnikiem kartuskiej Rebelii. Azer został później mistrzem świata.
Adam Kryszewski dołożył swoją cegiełkę do wyczynu Polaków, którzy ostatecznie zajęli 8 miejsce w klasyfikacji drużynowej, na 58 startujących państw. Nasi reprezentanci zdobyli w Sarajewie dwanaście medali, w tym dwa złote, trzy srebrne i siedem brązowych.
Światowy sukces zawodnika Rebelia Kartuzy, nie byłby możliwy bez wsparcia władz gminy Kartuzy, sponsorów oraz wielu sparingpartnerów. Oprócz trenera Patryka Zaborowskiego, swoją cegielłkę w zakresie myśli szkoleniowej, dołożyli też trenerzy: Witold Kostka i Andrzej Garbaczewski
Formuła Low-kick to najbardziej kontaktowa formuła walki w kickboxingu, w której dozwolone są niskie kopnięcia w udo lub łydkę. W europejskim kickboxingu, walka w formule Low-kick składa się z conajmniej trzech rund. Oprócz dozwolonych niskich, okrężnych kopnięć w udo czy łydkę, zabronione są wszystkie techniki nie dopuszczone w boksie. Odnosząc się do genezy tego stylu, można w dużym uproszczeniu przyjąć, że skuteczność niskiego kopnięcia jest prosta: posiekaj drzewo u podstawy jego pnia, a całość spadnie. Odebranie siły nóg przeciwnika znacznie osłabia jego zdolność do walki. Nie tylko zabiera się mu możliwość odpowiedniego poruszania w ringu, ale także usuwa siłę jego ataków, równowagę czy pewność siebie.
BM