Gmina Stężyca Wokół nas

Szymbark. Parada bryczek i wozów oraz zmagania kuczerów

Rywalizowali o występ na Hipodromie sopockim

To co wydarzyło się za sprawą Kuczerów Kaszubskich 6 lipca br. w Szymbarku, było wyjątkowe z co najmniej dwóch powodów. Pierwszym była rekordowa ilość bryczek i wozów drabiniastych uczestniczących w paradzie. Drugim było to, że rozegrane tu Mistrzostwa Kuczerów wyłoniły zwycięzców, którzy za tydzień wystąpią po raz pierwszy w gonitwach na sopockim Hipodromie. Zachęcało to do rywalizacji, którą z emocjami oglądała publiczność.

W niedzielę boisko w Szymbarku można powiedzieć „napęczniało” od ogromu najróżniejszych stoisk handlowych i gastronomicznych. Uzupełnieniem była oferta wesołego miasteczka i „ciekawostki zabawowe” przygotowane przez samych organizatorów, np. byk rodeo, eliminator.

To stąd wyruszyła tegoroczna parada, w której jak podają organizatorzy, przejechało około 100 najróżniejszych bryczek i wozów drabiniastych. Przez remont głównej ulicy w Szymbarku, parada dotarła tylko do Potulic i powróciła. Prowadziła ją biała weselna kareta, wiozła VIP-ów wydarzenia.

Przejazdowi przyglądała się specjalna komisja, która oceniała tych, którzy byli najlepiej do niej przygotowani. Zwycięskie puchary odebrał, m.in. Andrzej Fularczyk, który przyjechał odrestaurowaną blisko 100-letnią bryczką i strażacy z OSP Goręczyno, którzy jak zawsze pojawili się odrestaurowaną sikawką konną.

Wydarzenie poprowadzili Aleksandra Derda-Kupper i Mateusz Bullmann.

Podziękowania dla kuczerów

Oficjalnie wydarzenie otworzyli na scenie organizatorzy i przybyli goście: poseł Michał Kowalski, Eugeniusz Pryczkowski przedstawiciel powiatu kartuskiego, burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, wójt Somonina Marian Kryszewski oraz gospodarze: wójt Ireneusz Stencel i Piotr Kupper prezes Kaszubskich Kuczerów. Na scenę poproszono również ks. proboszcza Mirosława Wensierskiego. Powitano również Arkadiusza Meyer głównego sponsora kuczerów.

Samorządowcy w swoich wypowiedziach dziękowali kuczerom za piękne kontynuowanie tradycji w regionie. Za to, że przybywa tu koni, dzięki którym rozwija się, m.in. turystyka i jest mocna promocja regionu. E. Pryczkowski dołożył do tego podziękowanie za trzymanie się wiary i języka. Dla przypomnienia w br. Stowarzyszenie Kaszubskich Kuczerów obchodzi swoje 15-lecie.

Atrakcje imprezy

Organizatorzy w tym roku przygotowali szczególną ofertę dla najmłodszych. Dużo się też działo na scenie. Tu na początek wystąpili młodzi „sygnaliści” z Sierakowic ze swoją opiekunką, którzy zaprezentowali trzy sygnały. To nie jedyny akcent myśliwski, gdyż swoje stanowisko miał Polski Związek Łowiecki, gdzie serwowano wyśmienity gulasz. Nad wszystkim czuwał Michał Laska Łowczy Okręgowy.

Muzycznie na scenie prezentowali się: Chór Wieżyca, Zespół Pieśni i Tańca „Marzebianczi” i oczywiście Kapela Kaszubska „A Matizer Noga”.

Wyścigi bryczek

W ramach wydarzenia odbyły się XV Mistrzostw Szwajcarii Kaszubskiej W Jeździe Na Oklep I Wyścigach Bryczkami. W tych ostatnich zawodach liczyła się umiejętność kuczera w powożeniu dwójką koni na trudnym torze z ciasną pętlą, a później w przejeździe pomiędzy pachołkami. Liczyły się też umiejętności luzaka, gdyż ten musiał przez całą trasę tak trzymać w ręku kubek z wodą, aby uronić jej jak najmniej. Dodatkowo musiał on jeszcze celnie rzucić balotem słomy.  W tej rywalizacji wygrał tandem Adam Serkowski i Michał Potrykus, którzy wykręcili najlepszy czas przejazdu 1.01.45 – bez punktów karnych. Dużo braw zebrali również Mateusz Okuniewski i Szymon Król, którzy przejechali tę trasę wozem zaprzężonym w kuce.

Dekoracji zwycięzców dokonali, m.in. sponsorzy, wśród nich kierownik oddziału KRUS w Kartuzach Piotr Fikus.

Ścigali się na oklep

Najwięcej emocji wśród kuczerów, ale i również publiczności wzbudziły wyścigi w jeździe na oklep. Kuczerzy startowali na koniach zimnokrwistych i na koniach ras szlachetnych. Biegi były niezwykle widowiskowe. Nie obyło się bez upadków, ale na szczęście nikomu się nic nie stało. Co ciekawe Michał Potrykus, który spadł z konia podczas jednego z wyścigów, w jego powtórce, bo był falstart – zwyciężył. Zwycięzców w obu konkurencjach podajemy poniżej tekstu.  Udekorowali ich, m.in. senator Anna Górska, wójt I. Stencel i prezes P. Kupper.

D. Tryzna

Wystartują w Sopocie na koniach zimnokrwistych:

Arkadiusz Kupper,

Kamil Rychert,

Bartek Górlikowski,

Erik Brok,

Adrian Trepczyk,

Brajan Górlikowski,

Krzysztof Kaszyński,

Robert Kostuch.

Rezerwę tworzą:

Adam Serkowski

Michał Potrykus.

Wystartują w Sopocie na koniach ras szlachetnych:

Maksymilian Lesner,

Arkadiusz Kupper,

Adam Serkowski,

Filip Stenka,

Natan Szwichtenberg,

Krzysztof Kaszyński,

Kamil Czapiewski,

Kazimierz Pobłocki.

Rezerwę tworzą:

Teofil Wenzel

Bartek Górlikowski

Komentarze