Region Wokół nas

Gdańsk. XXIII Zjazd Delegatów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Nową prezes ZKP została Bożena Ugowska

Msza Św. w intencji działaczy Zrzeszenia rozpoczęła 29 listopada Zjazd Wyborczy tego stowarzyszenia. Odchodzące władze podsumowały dwie pracowite kadencje. Uhonorowano wyróżniających się Zrzeszeńców. W zgodzie wybrano nową prezes, zarząd i Radę Naczelną.

Delegaci 62 oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego spotkali się w sali teatralnej Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, aby wybrać nowe władze jednej z największych organizacji regionalnych w kraju. Obrady miały uroczysty charakter, a ich pierwszym punktem było wręczenie Honorowych Członkostw ZKP. Ustępujący prezes Jan Wyrowiński przekazał ozdobnie oprawione uchwały trzem zasłużonym członkom, podkreślając ich wieloletni wkład w rozwój Kaszub i Pomorza.

Honory dla trójki działaczy

W gronie wyróżnionych znalazła się Wanda Lew-Kiedrowska, od lat zaangażowana w rozwój edukacji kaszubskiej i współorganizację Kaszubskiego Dyktanda. Uhonorowano także Brunona Cirockiego, inicjatora i założyciela Remusowego Kręgu, który od 25 lat działa w Borzestowie, stając się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu. Trzecim z wyróżnionych był Kazimierz Ostrowski – ostatni żyjący uczestnik zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Kaszubskiego z 1956 roku.

Podziękowania dla ustępujących władz

Następnie prezes Wyrowiński przedstawił sprawozdanie z dwóch minionych kadencji. Delegaci nagrodzili go długimi brawami i kwiatami, dziękując za sześć lat intensywnego rozwoju organizacji. Wyrazy uznania ustępującym władzom przekazała również delegacja Samorządu Pomorskiego – marszałek Mieczysław Struk oraz przewodniczący Sejmiku Pomorskiego Jan Kleinszmidt.

Bożena Ugowska jedynym kandydatem

Kulminacyjnym punktem zjazdu był wybór nowych władz ZKP na lata 2025–2028. Jedyną zgłoszoną kandydatką na stanowisko prezesa była dr Bożena Ugowska, której kandydatura spotkała się z szerokim poparciem. B. Ugowska, dotychczasowa wiceprezeska, znana jest jako poetka, członkini Rady Języka Kaszubskiego i aktywna działaczka społeczna. Delegaci wybrali także 97 osób do Rady Naczelnej, zamykając obrady akcentem jedności i kontynuacji działań na rzecz kaszubskiej kultury.

Tekst D. Tryzna, fot. Damian Chrul

Komentarze