Powiat kościerski Wokół nas

Będomin. Patriotyczny weekend przeszedł do historii

W sobotni poranek w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie grupa rowerzystów wyruszyła w „Edukacyjną Wędrówkę Rowerową Szlakiem Józefa Wybickiego”. Miłośnicy dwóch kółek łącznie przebyli około 25 km.

Na trasie nie zabrakło czytania tablic o życiu twórczości autora hymnu i możliwości zwiedzania Dworu Wybickich w Sikorzynie. Po przebytej drodze na wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek. Ponadto, słodkie medale i dyplomy, które wręczył Prezes LOT „Serce Kaszub” – Michał Kupc. Tego dnia na terenie MHN w Będominie odbywał się „Piknik u Wybickich” z licznymi atrakcjami.

Wieczorem na scenie, specjalnie na ten dzień udekorowanej w narodowych barwach, wystąpiła kapela „A Matizer Noga”, która rozbawiała gości kaszubskimi dowcipami. Spokojne utwory przygrywali Kasia Błaszkowska i Adam Szewczyk. Gwiazdą wieczoru był zespół „Antlantyda”. Licznie przybyli na to wydarzenie mogli nie tylko potańczyć i posłuchać muzyki na żywo, ale również spróbować swoich sił w warsztatach rękodzielniczych. Chętnych nie brakowało! Twórcy bez przerwy pokazywali swoje umiejętności manualne. Tego dnia nie zabrakło prezentacji regionalnych potraw.

Wyjątkowe wydarzenie

– Wydarzenia były okazją do upamiętnienia 79. rocznicy powstania wybuchu Powstania Warszawskiego. Ponadto pozwoliły ukazać, że Kaszuby to nie tylko niezwykle malowniczy teren, na którym znajduje się dziedzictwo kultury związane z autorem hymnu polskiego, ale również gdzie mieszkańcy dbają o ważne rocznice, szanują symbole narodowe i wyróżniają się patriotyczną postawą – tłumaczy Patrycja Weiher-Maliszewska z biura LOT.

Wszystkie wydarzenia realizowane są w ramach projektu „Symbole narodowe znamy, bo w Sercu Kaszub mieszkamy, Muzeum Hymnu odwiedzamy i na weekendzie patriotycznym o Wybickim opowiadamy”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Nad/opr.red

Komentarze