Gmina Nowa Karczma Kultura Wideo Wokół nas

Będomin. Powróciła „Batalia Napoleońska”. Piękna lekcja historii Polski i Europy

Po kilkuletniej przerwie na tereny Dworku Wybickich w Będominie powróciło największe i najciekawsze widowiskowo organizowane przez mieszczące się tu Muzeum Hymnu Narodowego. Wypełnili je żołnierze wojsk napoleońskich i prości ludzie im współcześni. Wśród rekonstruktorów wydarzenia z roku 1807 nie zabrakło okolicznych mieszkańców.

Tegoroczne wydarzenie historyczne pn. „Będziem Polakami… Batalia Napoleońska” wypełniło dwa dni. Nawiązywało do wydarzeń historycznych z 1807 roku, kiedy po zdobyciu Gdańska przez wojska napoleońskie, zwycięskie oddziały zostały rozmieszczone w pomorskich wsiach i miasteczkach. Żołnierzy tu stacjonujących odwiedził sam Napoleon Bonaparte.

Odegranych zostało kilka scenek z jego pobytu w Będominie. W rolę Napoleona wcielił się Piotr Zawada, Józefem Wybickim był kustosz muzeum Przemysław Rey, natomiast w rolę jego kuzyna – ówczesnego właściciela dworu wcieli się Piotr Zagozdoń.

Batalia w będomińskim parku

Jednym z głównych punktów programu była inscenizacja historycznych bitew i potyczek. Rekonstruktorzy wcielający się w role żołnierzy epoki napoleońskiej, odtworzyli z pasją sceny bitewne, które wciągnęły zarówno dorosłych, jak i młodszych uczestników imprezy. Każdy mógł poczuć atmosferę tamtych czasów, zobaczyć na własne oczy umundurowanie, przygotowanie amunicji, posiłku, czy czyszczenie broni.

Można było zobaczyć jak wyglądali żołnierze poszczególnych rodzajów wojsk Napoleona, np. gwardii, czy szwoleżerów.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również Namiot Napoleona, gdzie Cesarz pojawił się wraz ze swoim sztabem, opowiadając liczne anegdoty związane z jego życiem i działalnością.

Pokazy rzemiosł, scenki i gry dworskie

Ważnym elementem wydarzenia były również pokazy rzemiosł dawnych. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję spróbować swoich sił w tradycyjnych zawodach, takich jak np. kowalstwo, warsztaty plecionkarskie prowadził Czesław Hinca ze Śledziowej Huty. Wśród rekonstruktorów produkcji papieru była również wiceprzewodnicząca Rady Gminy Nowa Karczma Alina Lubecka.

Nie zabrakło również rozrywki w formie scenek teatralnych odgrywanych przez Trupę Józefa. Widzowie mogli zobaczyć na scenie postacie takie jak Józefa Wybickiego. Występy dostarczyły publiczności nie tylko rozrywki, ale i solidnej dawki wiedzy historycznej.

Ofertą gastronomiczną wydarzenia zapewniało m.in. stoisko KGW Nowa Karczma i Karoliny Bober z Lipusza, która jak zawsze promowała swój oryginalny chleb.

Wykłady popularnonaukowe

Impreza „Będziem Polakami…” to także wykłady popularnonaukowe, które przybliżyły uczestnikom nie tylko tajemnice wojskowe epoki napoleońskiej, ale także wyjaśniły, dlaczego w polskim hymnie wspominamy Napoleona. Prelegenci, w tym prof. Dariusz Nawrot, Alicja Andrzejewska-Zając, Adam Paczuski oraz Wojciech Buller, w fascynujący sposób dzielili się swoją wiedzą, odkrywając przed słuchaczami sekrety życia codziennego i obyczajowości zapisane na rycinach Daniela Chodowieckiego.

Muzeum/opr.red

Komentarze